13 czerwca br. po raz ostatni przed wakacjami odbyły się w krośnieńskim szpitalu zajęcia z głośnym czytaniem dla dzieci z wadą słuchu.
Podopieczni Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie od siedmiu lat uczestniczą w cyklicznych comiesięcznych spotkaniach, podczas których czytane są nowości z literatury dziecięcej w ramach prowadzonej w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej kampanii Cała Polska czyta dzieciom.
Podobnie jak we wcześniejszych latach, tak i w mijającym roku szkolnym, maluchy poznały teksty bajek, baśni, opowiadań i wierszy. Pięknie ilustrowane książki są inspiracją do wspólnej zabawy, działań plastycznych oraz rozmów. Kolorowy świat bajek sprawia, że dzieci, które często maja problemy z komunikacją, stają się bardziej otwarte i ufne, a także chętnie uczestniczą w proponowanych przez prowadzącego zabawach. W niektórych spotkaniach brali udział rodzice, angażując się w działania inspirowane tekstem literackim.
I tak, w roku szkolnym 2018/2019 m.in. muzykowaliśmy wspólnie z Marysią, bohaterką serii książek autorstwa Nadi Berkane i Aleksis Nesme, próbowaliśmy rozegrać partyjkę szachów z Kudełkiem i Grubelkiem – puchatymi stworkami z książki Justyny Bednarek „Historie spod podłogi”. Bardzo podobała się wszystkim historia „Robota Roberta” Zofii Staneckiej a zabawa w programowanie robota DOC-a była strzałem w dziesiątkę. Wszyscy, także rodzice, zaangażowani zostali w zabawę w teatr z teatrzykiem kamishibai, kukiełkami i pacynką hipopotama Maksia. Zimą nie mogliśmy się doliczyć pingwinów, które poznaliśmy dzięki fantastycznej książce J. L. Fromentala „365 pingwinów”, a w upalne czerwcowe przedpołudnie lepiliśmy z modeliny zwierzątka poznane dzięki serii książeczek „Akademia mądrego dziecka”. Być może spotkamy któreś podczas wakacyjnych wędrówek.
Terapeutom, rodzicom a przede wszystkim dzieciom dziękujemy za kolejny rok owocnej współpracy i życzymy beztroskich, słonecznych i pełnych radości wakacji.
M. Węgrzyn