10 października br. wszyscy miłośnicy twórczości Olgi Tokarczuk niewątpliwie zakrzyknęli ze szczęścia. Pisarka, kolejna w historii (po Sienkiewiczu, Reymoncie, Miłoszu i Szymborskiej) Polka, otrzymała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. To wydarzenie stało się pretekstem do zorganizowania przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną wykładu, który miał przybliżyć młodym ludziom – uczniom krośnieńskich szkół twórczość Noblistki.
Wystąpienie ph. „Motywy w twórczości Olgi Tokarczuk” zaprezentowane przez Małgorzatę Jasiewicz było jedną z wielu imprez w ramach akcji „Listopad z książką” zainicjowanej przez Młodzieżową Radę Miasta Krosna.
19 listopada br. o godz. 10:00 i 12:30 uczniowie I LO, II LO i ZSM w Krośnie oraz wszyscy zainteresowani twórczością Tokarczuk mogli posłuchać o tym, co w jej powieściach, opowiadaniach i esejach – począwszy od debiutu prozatorskiego w 1993 r. („Podróż ludzi Księgi”) aż po wydane w 2018 r. „Opowiadania bizarne” – przewija się, tworząc specyficzny klimat tej prozy.
O pułapkach miejsca i czasu, podróży jako sposobie na życie, metafizyce, kulturze, religiach, mitach i opowieściach, o kobietach, mężczyznach i stereotypach, o otwarciu na świat i innych, wypływającym z przekonania, że jesteśmy tu tylko na chwilę, „przyszliśmy tylko popatrzeć”, jak mówi Tokarczuk – o tym wszystkim można było usłyszeć podczas wędrówki po kolejnych powieściach Noblistki i przewijających się w nich motywach.
Ci, którzy znają książki Olgi Tokarczuk, zostali zaproszeni do poszukania w nich nowych ścieżek interpretacyjnych. Ci natomiast, którzy znają nazwisko pisarki tylko z doniesień medialnych związanych z Nagrodą Nobla, być może zostali zachęceni do sięgnięcia po którąś z jej powieści, zbiory opowiadań i esejów. W końcu, jak w swoim tekście „Palec w soli” napisała Tokarczuk „jesteśmy tu po to, żeby czytać”.
MJ