Kiedy powstała pierwsza kartka świąteczna? Co jest potrzebne, aby przekazać życzenia rodzinie i bliskim, którzy mieszkają daleko? Czy świąteczna kolorowanka na zwykłym papierze może stać się ruchoma i grająca? Między innymi na te pytania odpowiedzieli mali uczestnicy świątecznych zajęć w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
W ramach kampanii społecznej „Idą Święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”, organizowanej przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg, najmłodsi wspólnie zastanawiali się nad tym, jak przekazać życzenia osobom, z którymi nie spotkają się podczas Świąt, jaką formę mogą mieć życzenia i jaką drogę przebywa karta wysłana w tradycyjny sposób.
Tajemnica kartek pocztowych, znaczków, kopert i stempli została przybliżona dzięki historii o pracy na poczcie z książki „Basałyk i Psotka idą do pracy”. Mali uczestnicy zobaczyli również jak wyglądała pierwsza kartka bożonarodzeniowa, która powstała w 1843 r., a następnie stworzyli własne wersji kartek.
Ja kupuję kartki świąteczne dla babci i dziadka. Oni nie mieszkają w Krośnie więc wysyłam im życzenia w liście. – powiedziała Ola. Żeby wysłać kartę z życzeniami potrzebny jest znaczek i koperta. No i pan listonosz. – dodał Jaś.
Na zakończenie zajęć dzieci poznały aplikację Quiver – 3D Coloring App. Aplikacja, dzięki rzeczywistości rozszerzonej, ożywia pokolorowane obrazki i pozwala je oglądać w formie 3D. Przedszkolaki wykonały swoje wersje choinki, Mikołaja czy świątecznych pierników, a następnie mogły je podziwiać w wyjątkowej formie na tabletach.
Pomalowałam pierniczka na pomarańczowo i on dokładnie tak wygląda na tablecie! – relacjonowała Zuzia. Moja kolorowanka wygląda jakby była żywa! – opowiadał Kuba.
Agata Warywoda