Czym jest kodeks rycerski? Jak pracował średniowieczny skryba? Jak wyglądał średniowieczny dress code? Z kim walczyli rycerze?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać podczas twórczych zajęć jakie miały miejsce w czytelni Oddziału dla Dzieci w czasie dwutygodniowych ferii zimowych. Nasze codzienne spotkania z uczestnikami zajęć wypełnione były całym szeregiem ciekawostek dotyczących rycerzy i epoki średniowiecza, np.: jak ciężka była kolczuga, jakimi zasadami należało kierować się podczas turnieju, kim był asasyn, ile wynosił rekord skryby w kopiowaniu ksiąg, w co ubierano się na średniowiecznym dworze i czy kobieta mogła zostać rycerzem? W czasie zajęć nie ograniczaliśmy się jedynie do pytań i odpowiedzi na nie, których szukaliśmy w książkach i prezentacjach multimedialnych. Pracowaliśmy bardzo intensywnie kredkami, nożyczkami, papierem, tekturą i każdym innym materiałem, który pozwalał na tworzenie niezwykle ciekawych form plastycznych. W ten sposób powstały: makiety zamków rycerskich i królewskich dworów, portrety rycerzy i dam dworu, inicjały prosto z pierwszych stron średniowiecznych rękopisów, skrzydlate smoki zionące ogniem oraz elementy rycerskiej garderoby - miecze, tarcze i korony. Efekty pracy uczestników naszych zajęć można podziwiać w galerii zdjęć - każdego dnia robiliśmy wspólne zdjęcie na tle bibliotecznego zamku rycerskiego. Ponadto odbyła się też mini sesja fotograficzna poprzedzona spotkaniem z miłośnikiem epoki średniowiecza panem Michałem Penarem, który ubrany w strój krzyżowca przedstawił nam blaski i cienie rycerskiego stanu. Dzięki jego uprzejmości dzieci mogły pozować do zdjęć w przebraniu krzyżowca - z mieczem, w płaszczu i przyłbicy.
Ferie minęły…, dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w naszych spotkaniach. Minęły nam one w przyjaznej i twórczej atmosferze. Jak dobrze bawiliśmy się w Rycerzogrodzie możecie zobaczyć na filmiku:
Elżbieta Staroń