Luty w Filii nr 1 KBP obfitował w różnorodne zajęcia rozwijające zainteresowania czytelnicze dzieci i seniorów.
Dzieci z grupy „Motylki” z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „List od Pani Zimy”. Pani Zima zaprosiła przedszkolaków do wysłuchania ciekawego opowiadania oraz wspólnych zimowych zabaw. Na podstawie historyjki B. Formy „Zimowe zabawy Misia Kuleczki” oraz kolorowych ilustracji dzieci zapoznały się z cechami zimowej pogody, a także omówiły zimowe sporty i zabawy na śniegu. Uczestniczyły w zabawie ruchowo – naśladowczej „Zimowy spacer”, rozwiązywały zimowe zagadki oraz quiz „Prawda czy fałsz?”. Na koniec otrzymały ukryte obrazki, na których po odpowiednim połączeniu cyferek od 1 do 30 ukazały się portrety wesołego bałwanka.
Najmłodsza grupa przedszkolaków, trzyletnie „Żabki”, poznawała natomiast tajemnice Kosmosu podczas zajęć „Kicia Kocia w kosmosie”. Wraz z bohaterką uwielbianej przez dzieci serii książeczek „Kicia Kocia” maluchy oglądały gwiazdy na niebie, zastanawiały się, jak daleko jest Księżyc i czy rosną na nim drzewa. W oparciu o tekst bajeczki i kolorowe ilustracje poznały planety Układu Słonecznego i słownictwo związane z Kosmosem. Podczas zabawy ruchowej zamieniły się w małych astronautów i wyruszyły statkiem kosmicznym w podróż na bajkowe planety, gdzie czekały ich różne ciekawe zadania do wykonania: na Planecie Myślicieli musiały rozwiązać kosmiczne zagadki, na Planecie Sprawności ćwiczyły kosmiczny aerobik a na Planecie Taneczkowo tańczyły kosmiczne tańce w rytm muzyki. Na koniec małe „Żabki” pięknie pokolorowały obrazki z Ufoludkiem.
Uczniowie kl. IIa SP nr 7 w Krośnie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej „B jak Biblioteka”. Dzieci zapoznały się z regulaminem korzystania ze zbiorów i usług Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Dowiedziały się jakie funkcje w bibliotece pełni wypożyczalnia a jakie czytelnia. Poznały księgozbiór i czasopisma dla młodych czytelników. Zapoznały się ze stroną internetową oraz katalogiem online biblioteki. Dzieci przeczytały „Prośby książki” skierowane do czytelników, które przypomniały wszystkim o poszanowaniu książek. Na koniec lekcji uczniowie rozwiązali quiz wiedzy o wierszach Juliana Tuwima, z którym świetnie sobie poradzili.
Podopieczne Dziennego Klubu Seniora „Caffe 60+” uczestniczyły w spotkaniu z książką w cyklu „Dawna Polska – ocalić od zapomnienia”. Na podstawie fragmentów książki Zuzanny Śliwy „Dom Polski. Zwyczaje rodzinne” seniorki poznały dawne polskie tradycje, zwyczaje i przesądy związane z budową i wyposażeniem domu. Natomiast z książki „Jak mieszkają ludzie” dowiedziały się, jak wyglądają domy mieszkańców różnych zakątków świata.
Mamy nadzieję, że ciekawe, różnorodne tematycznie spotkania z książką zachęciły wszystkich uczestników naszych zajęć do częstego odwiedzania Biblioteki i korzystania z jej zbiorów.
Agnieszka Bogacz