6 marca br. w Filii nr 3 po raz kolejny spotkali się członkowie koła polonistycznego ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Krośnie.
Tematem lekcji bibliotecznej była nowela. Na początku spotkania młodzież omówiła dokładnie, czym charakteryzuje się ten gatunek literacki. W trakcie „burzy mózgów” przypomniano definicję noweli - utworu literackiego niewielkich rozmiarów, pisanego prozą, z jednowątkową fabułą, cechującego się wyraźnie przedstawioną puentą, małą liczbą bohaterów i opisów, narratorem w trzeciej osobie.
Później uczniowie zostali podzieleni na grupy i w nich musieli stworzyć krzyżówki z hasłem „nowela” dotyczące znajomości „Katarynki”. Później poszczególne grupy przedstawiały swoje krzyżówki reszcie uczniów i wspólnie je rozwiązywaliśmy.
W drugiej części spotkania bibliotekarki przedstawiły uczniom inne pozytywistyczne nowele, w których opisano problemy i los dzieci oraz ich punkt widzenia i sposób postrzegania świata. Z przeczytanych przez bibliotekarki fragmentów „Janka Muzykanta”, „Antka”, „Naszej szkapy” wyłaniał się obraz dziecka cierpiącego, pozostawionego bez pomocy i opieki starszych, zmagającego się z wieloma przeciwnościami losu.
Na końcu spotkania przyszedł czas na wnioski i rozmowy na temat warunków życia dzieci w XIX wieku. Członkowie kółka stwierdzili, że ciężko byłoby im się odnaleźć w takich warunkach w jakich przyszło żyć bohaterom czytanych lektur.
Kolejne spotkanie już niebawem, serdecznie zapraszamy!
Joanna Frydrych