W okresie zamknięcia Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej dla czytelników zachęcamy Państwa do korzystania z bogatej oferty książek cyfrowych!
Przypominamy, że Czytelnicy KBP mogą otrzymać bezpłatne kody dostępu do czytelni internetowej IBUK Libra (libra.ibuk.pl). Aby je otrzymać, wystarczy na adres wypozyczalnia@kbp.krosno.pl wysłać wiadomość e-mail z prośbą o udostępnienie kodu, w treści podając swoje imię, nazwisko i numer karty czytelnika. W odpowiedzi prześlemy unikatowy kod, który po zalogowaniu w serwisie IBUK Libra pozwoli korzystać z zasobów czytelni w dowolnym miejscu - w domu lub na urządzeniach mobilnych.
W podobny sposób mogą Państwo pozyskać bezpłatny kod dostępu do serwisu Legimi (legimi.pl). Kody w kwietniu (od środy 1 kwietnia) wydawane są drogą elektroniczną. Na adres wypozyczalnia@kbp.krosno.pl czytelnicy przesyłają prośbę o wydanie kodu do Legimi, podając w wiadomości swoje imię i nazwisko oraz numer aktywnej karty czytelnika. W wiadomości zwrotnej przesłany zostanie unikatowy kod dostępu do serwisu poprzez stronę legimi.pl/podkarpackie.
Liczba kodów jest ograniczona, jednak tym Czytelnikom, którzy nie otrzymają dostępu do e-bookowych nowości, proponujemy powrót do klasyki. Zachęcamy do korzystania z serwisów z bezpłatnymi i legalnymi e-bookami, jak np. Wolne Lektury - wolnelektury.pl.
Aby korzystać z oferty e-booków nie trzeba mieć czytnika, wystarczy np. smartfon, którym większość z nas posługuje się na co dzień, z odpowiednią aplikacją, a czasem po prostu komputer stacjonarny albo laptop. E-booki mogą Państwo pobierać na swoje urządzenia w formatach pdf, EPUB, MOBI, bądź czytać online.
Tym z naszych Czytelników, którzy przedkładają kontakt z książką „tradycyjną” proponujemy jego namiastkę, czyli sięgnięcie do bogatych zasobów książek zdigitalizowanych znajdujących się w polskich bibliotekach cyfrowych.
Największą w Polsce jest zdecydowanie POLONA (polona.pl), w której obecnie zamieszczonych jest 3 248 705 zdigitalizowanych obiektów. Założenie konta na stronie POLONY pozwala jej użytkownikowi na tworzenie własnych kolekcji, robienie notatek, dodawanie zakładek itp. Zdigitalizowane obiekty, które są w tzw. Domenie Publicznej można legalnie i bezpłatnie pobierać i przetwarzać.
Pełną listę bibliotek cyfrowych znaleźć można na stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych pod linkiem fbc.pionier.net.pl/pro/zrodla.
Zachęcamy naszych Czytelników również do śledzenia w serwisach społecznościowych stron należących do autorów lub wydawnictw – często znaleźć tam można linki do wystąpień prozaików, publicystów i poetów, w których czytają oni swoje utwory albo odpowiadają na pytania zadawane przez czytelników na czatach.
Wykorzystajmy czas w którym pozostajemy w domach na nadrobienie czytelniczych zaległości. Nic tak nie redukuje stresu, jak kontakt z literaturą!