„Biblioteka - świat w jednym miejscu” pod takim hasłem obchodzony był w całej Polsce tegoroczny Tydzień Bibliotek. Współczesna biblioteka to skarbnica wiedzy, wystarczy wypożyczyć książkę, by znaleźć się w dowolnym miejscu na Ziemi. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko chcieć.
Dlatego podczas Tygodnia Bibliotek zapraszamy najmłodszych czytelników, żeby wzbudzić wśród dzieci zainteresowanie książką, które w przyszłości przerodzi się w pasję czytania.
Rozpoczęliśmy od spotkania z najmłodszymi uczniami klasy I Szkoły Podstawowej nr 12. Pierwszaki zapoznały się z drogą książki od pomysłu do biblioteki. Następnie ułożyły rozsypankę literową, podsumowując wiadomości zdobyte w szkole i bibliotece.
Spotkanie „Odkrywamy stare dobranocki” zostało przeznaczone dla przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 11. Dzieci poznając bajki, które czytali ich rodzice, miały możliwość zapoznania się z rzutnikiem Jacek. Dzieci dowiedziały się, że za sprawą takiego rzutnika co dzień wieczorem a nawet w dzień, przy zasłoniętych szczelnie kocem oknach najmłodsi oglądali Bolka i Lolka, Jacka i Agatkę itp. Wspólnie poznaliśmy wyświetloną rzutnikiem bajkę Lucyny Krzemienieckiej „Z przygód krasnala Hałabały”. To dobry pomysł na zaproszenie do wspólnego oglądania rodziców lub dziadków.
Kto z nas nie marzył o dalekich podróżach i niesamowitych przygodach. Podczas zajęć ”Z książką przez świat” przeznaczonych dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 11, dzieci wraz z Nelą Małą Reporterką wyruszyły zwiedzać odległe, egzotyczne kraje. Poznając książki o Neli, które znajdują się w księgozbiorze Filii nr 7, pełne pięknych kolorowych ilustracji, fotografii i zabawnych rysunków, dzieci dowiedziały się jakie kontynenty odwiedziła Nela, poznając ich przyrodę i zwierzęta.. Następnie grały w grę „Zwierzęta świata”, rozwiązywały quiz przyrodniczy i krzyżówkę o podróżach Neli.
Następny dzień naszych spotkań poświęconych książce i bibliotece rozpoczął się pod hasłem „Ciekawe dlaczego… w bibliotece jest fajnie?”. Zajęcia edukacyjne przeznaczone były dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W pierwszej grupie Filia nr 7 gościła klasy V, VI i VIII, w drugiej grupie klasę I Szkoły Podstawowej. Dzieciom zostały przedstawione książki popularnonaukowe z serii „Ciekawe dlaczego”, które pozwalają poznać najmłodszym otaczający świat. Następnie odbyły się rozgrywki w grze Lotto zgadula.
Na zakończenie naszych spotkań w Tygodniu Bibliotek, Filię nr 7 odwiedziły najmłodsze przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Marii Montessori Mali Odkrywcy.
Na spotkaniu „Czytanie jest podróżą” wybraliśmy się na wycieczkę z książką Wiesława Drabika „Zaproś krówkę na majówkę”. Bohaterki wierszyka: Krówka, Świnka i Owieczka zaproszone przez Konika na majówkę nie mogły się zdecydować co zabrać i jak się ubrać na wycieczkę. Tak długo marudziły, że minął cały dzień. Dzieci opowiadały o wycieczkach na które jeżdżą wraz z rodzicami. Następnie wyruszyliśmy w podróż z wierszem Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Po głośnym czytaniu przyszła pora na niespodziankę, była to inscenizacja „Rzepki” Juliana Tuwima. Dzieci wspaniale odegrały swoje role i świetnie się bawiły.
Dobiegł końca tegoroczny Tydzień Bibliotek, ale biblioteka czeka na swoich czytelników codziennie, nie tylko od święta.