W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są fotografie krośnianki Anny Zimki. Otwarcie wystawy zatytułowanej „nie(Zwykłe)” odbyło się 8 czerwca 2022 r. Ekspozycja czynna będzie do 10 września br.
Anna Zimka urodziła się i mieszka w Krośnie. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w zakresie teorii muzyki. Była nauczycielką w Zespole Szkół Muzycznych oraz w Społecznej Szkole Muzycznej w Krośnie, gdzie prowadziła zajęcia z muzycznych przedmiotów teoretycznych. W wolnym czasie fotografuje, głównie przyrodę. Dwukrotnie prezentowała swoje zdjęcia podczas Krośnieńskiego Święta Fotografii organizowanego przez Kuźnię Światła. W 2016 r. swoje prace wystawiała w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie, a w 2018 r. miała wystawę fotografii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Korczynie. W tym samym roku otrzymała nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta w Krośnie za zdjęcie „Lampy w uliczce” podczas Ogólnopolskiego Biennale Fotografii - Krosno. Miasto i ludzie - światło.
Na wystawie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej autorka prezentuje ponad 80 fotografii, o których w szkicu „A jednak - niezwykłe. Wystawa fotografii Anny Zimki” Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:
Fotografie Anny Zimki są dokładnym zapisem fragmentów rzeczywistości, na które większość z nas nie zwróciłaby uwagi - ostrym i jasnym, niezależnie od warunków, w których zostały zarejestrowane i stosowanego aparatu. Sensowny i zrozumiały w naturze przestrzenny układ obiektów znajduje w nich odpowiednie odzwierciedlenie na płaskiej, dwuwymiarowej powierzchni obrazu. Są one również równomiernie oświetlone, bez nieuzasadnionych kontrastów między jasnymi i ciemnymi partiami zdjęcia. Użytkownicy trybu manualnego, ignorujący automatyczne programy do różnego rodzaju zdjęć (pejzaż, portret, sport itp.), w które wyposażone są współczesne aparaty, wiedzą jakie znaczenie dla osiągnięcia takich rezultatów ma tzw. trójkąt ekspozycji czy pomiar jasności i potrafią docenić umiejętne stosowanie tej wiedzy.
Oglądając prezentację fotografii, nie sposób pominąć kolejne zagadnienie: zasady kompozycji kadru, tym bardziej, że fotografia dzieli je z malarstwem i one właśnie decydują o tym, że najważniejsze elementy zdjęcia powinny znajdować się w miejscach najbardziej przyciągających uwagę. Są one znane od dawna i dość uniwersalne, więc dla przypomnienia tylko: to zasada trójpodziału obrazu i zasada złotego podziału. Obie wyznaczają tzw. mocne (gorące) punkty obrazu. Usytuowane w nich obiekty postrzegamy w pierwszej kolejności i widzimy najlepiej. Dlatego Anna Zimka nie dzieli kadrów na pół, a w jej fotografiach nigdy nie ma „za dużo” nieba. Kiedy jednak kształt obiektu, układ jasnych i ciemnych lub różnokolorowych miejsc na zdjęciu narzuca inne skadrowanie, nie waha się złamać zasady dla zachowania ogólnej spójności kompozycji.
Wystawę prac Anny Zimki otworzyła Bogusława Bęben, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie. W wernisażu uczestniczyli również: Zbigniew Kubit, Przewodniczący Rady Miasta Krosna i Krzysztof Babinetz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna. Obecna była też Ewa Gorczyca-Kwilosz, Wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Krośnie. Licznie przybyli miłośnicy fotografii oraz przyjaciele i znajomi Anny Zimki.
Joanna Łach