Biblioteka Biecz, Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach oraz Filia w Trzcinicy - Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach – to trzy biblioteki publiczne, które znalazły się na trasie wyjazdu studyjnego bibliotekarzy z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz bibliotek gminnych w Chorkówce, Dukli, Jedliczu, Krościenku Wyżnym i Miejscu Piastowym w dniu 7 września br.
Bibliotekarze mieli okazję zobaczyć nowoczesne, zmodernizowane biblioteki, zmieniające się z czasem…, zarówno pod kątem rozwiązań architektonicznych, jak i oferty dostosowywanej do oczekiwań i potrzeb społeczności lokalnej.
Spotkania z bibliotekarzami były również okazją do wymiany doświadczeń, rozmów i dzielenia się wiedzą o realizowanych projektach i prowadzonej działalności kulturalno-edukacyjnej i niewątpliwie inspiracją do podejmowania nowych działań w bibliotekach regionu krośnieńskiego.
Relacja filmowa tutaj: YouTube
Jak można się było przekonać zakres działalność współczesnej biblioteki wychodzi daleko poza stereotypowe postrzeganie jej funkcji i tak na przykład w podziemiach Biblioteki Biecz znajduje się stała ekspozycja „Żydzi Biecza – historia i zagłada”, dokumentująca historię społeczności żydowskiej w Bieczu. Obsługą wystawy dla zainteresowanych i turystów zajmują się bieccy bibliotekarze. Podobnie bibliotekarze z biblioteki w Trzcinicy pełnią rolę przewodników dla gości, którzy chcą zwiedzić zabytkowy XVI-wieczny kościół pw. św. Doroty, zlokalizowany obok biblioteki, będący ważną atrakcję turystyczną w Gminie Jasło (sama biblioteka mieści się w zabytkowym budynku dawnej plebani).
Bardzo dziękujemy Dyrekcji oraz koleżankom i kolegom bibliotekarzom z ww. bibliotek za gościnność i chęć dzielenia się swoimi zawodowymi doświadczeniami.
Wyjazd miał głównie charakter szkoleniowy i został zorganizowany w ramach projektu „Biblioteka miejsce spotkań twórczych!”, który Krośnieńska Biblioteka Publiczna realizuje ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność