Czy świat nastolatków jest inny niż świat seniorów? Czy po drabinie można wchodzić parami? I dlaczego dobrze jest umieć tkać pajęczynę? Na te wszystkie pytania poznaliśmy odpowiedzi podczas dwóch spotkań autorskich z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, które w czwartek 29 września br. odbyły się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej – w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4. Wzięli w nich udział uczniowie klas ósmych krośnieńskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej i Szkoły Podstawowej nr 4.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel – doktor literaturoznawstwa, pisarka, znana jest uczniom głównie jako autorka Florki, sympatycznej ryjówki, której przygody opisane zostały w książeczkach „Florka. Z pamiętnika ryjówki”, „Florka. Listy do Józefiny” i innych z serii. Ale dorobek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel jako autorki opowieści dla młodszych dzieci jest znacznie bogatszy. Począwszy od „Sznurkowych historii” (2004) przez „Gęboluda”, „Królewnę”, „Kamienicę” aż po najnowsze – „Jelenia”, „Pracownię Aurory”, książki autorki cieszą się niesłabnącą popularnością a ona sama jest laureatką wielu nagród i wyróżnień literackich. W 2021 r. ukazała się jej pierwsza powieść dla młodzieży pt. „Stan splątania”, która otrzymała Nagrodę Żółtej Ciżemki a we wrześniu br. wygrała konkurs Literacka Podróż Hestii.
I to właśnie o „Stanie splątania” rozmawiała Roksana Jędrzejewska-Wróbel z ósmoklasistami. Tematy poruszane w powieści okazały się im szczególnie bliskie, być może również dlatego, że jej bohaterowie: Lena, Maria i Miłosz to rówieśnicy uczestników spotkania.
Cała trójka uczęszcza do jednej podstawówki i mieszka na osiedlu Lawendowe Wzgórze. Przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty i postanawiają zdobyć dodatkowe punkty za wolontariat. Trafiają więc do Domu Spokojnej Starości „Zaciszna Przystań”, gdzie poznają trójkę wyjątkowych seniorów – Jarminę, Elodię i Bertrama. Ze zderzenia świata, w którym wszystko jest do zdobycia ze światem, w którym już nie ma na co czekać rodzi się jedyna w swoim rodzaju przyjaźń, która zmieni życie wielu ludzi.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel, czytając fragmenty swojej powieści wciągała młodzież w rozmowę o współczesnym świecie, którym rządzi pośpiech, konieczność rywalizacji, nieustanne ocenianie i bycie ocenianym. Lena, Maria, Miłosz i ich rówieśnicy, a także rodzice i nauczyciele bezustannie wspinają się po drabinie nie tylko własnych ambicji, ale też oczekiwań społecznych. Dlatego są wiecznie zmęczeni i rozpaczliwie samotni, przecież, jak podkreślała autorka „drabina jest dla jednej osoby”. Na szczęście w powieści temu „światu drabiny” przeciwstawiony jest świat Jarminy, Elodii i Bertrama, czyli „świat pajęczyny”. Kruchy i delikatny, ale bardzo demokratyczny, bo wszyscy są w nim równi, wszyscy są widoczni. Dzieciaki w ramach swojego wolontariatu w „Zacisznej Przystani” siadają w kręgu na tej pajęczynie i wreszcie mogą odpocząć, mogą zostać zauważeni i wysłuchani, mogą znaleźć spokój.
Uczestnicy spotkań chętnie dzielili się z autorką swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rzeczywistości w jakiej wszyscy żyjemy. Szybko znaleźli wspólny język z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, pytając ją o kulisy pracy nad „Stanem splątania”, oraz prosili o pamiątkowe dedykacje w swoich egzemplarzach powieści. Udowodnili tym samym, że tak zwaną „przepaść pokoleniową” bardzo łatwo zasypać dobrymi słowami. Albo utkać w niej pajęczynę!
Spotkania z Roksaną Jedrzejewską-Wróbel odbyły się w ramach realizowanego przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną projektu „W książce jest moc!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultura i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.