Jak twórczo wykorzystać wydawałoby się nieprzydatne już opakowania po różnych produktach? Można na przykład zbudować własne miasto – o czym przekonały się dzieci, które wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez Joannę Rusinek w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 7 października br.
J. Rusinek spotkanie zaczęła od prezentacji i opowiedziała dzieciom czym się zajmuje. A także w zabawny sposób przedstawiła „historie rodzinne” opowiadając m.in. o swoim starszym bracie Michale.
A to właśnie książka pt. „Kefir w Kairze” z tekstem Michała Rusinka i jej ilustracjami była punktem wyjścia do praktycznej części spotkania. Znów okazało się, że pomysłowość dzieci nie ma granic – powstały ciekawe makiety miast, które otrzymały własne nazwy, a autorzy prac z dumą prezentowali swoje dzieła na zakończenie warsztatów.
W warsztatach uczestniczyli uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej w Odrzykoniu oraz kl. II Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie.
Joanna Rusinek to graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, autorka ilustracji prasowych, okładek książek i plakatów. Jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Współpracuje z gazetami i czasopismami, projektuje okładki płyt i książek (m.in. do tomu wierszy Wisławy Szymborskiej „Wystarczy” oraz opublikowanych przez Wydawnictwo a5 książek poetyckich), przede wszystkim jednak specjalizuje się w ilustrowaniu książek dla dzieci. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt projektów, w tym opracowanie takich tytułów jak „Piotruś Pan” czy „Jan Brzechwa dzieciom”, „Samotny Jędruś” Wojciecha Widłaka, „Kreska i Kropek” Jarosława Mikołajewskiego, „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek, „Pamiętnik grzecznego psa” Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz, „Historia pewnego statku” Zofii Staneckiej i wiele innych.
Ilustrowała także książki swojego brata, Michała Rusinka, m.in.: „Mały Chopin” (publikacja w kilkunastu językach na całym świecie), „Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci”, „Zaklęcie na »w«”, „Wierszyki domowe”, „Wierszyki rodzinne”, „Pałac Prezydencki dla dzieci”, „Limeryki i inne wariacje”, “Kefir w Kairze”, “Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości" oraz “Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci".
Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Biblioteka - miejsce spotkań twórczych!”, w konkursie BLISKO (2022-2023). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.