Artysta wszechstronny to tytuł lutowej wystawy zorganizowanej w związku z 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego.
Był wszystkim po trochu, we wszystkim niezwyczajny, ciekawy, kroczący drogami rzadko uczęszczanymi. Był jak gdyby symbolem zrodzonego u końca XIX stulecia dążenia do harmonii, do stylu mającego ogarnąć wszystko to, co nas otacza. Jego dążeniem było jak gdyby zatarcie granicy pomiędzy sztuką a życiem, pragnął, by każdy przedmiot nosił na sobie znamię piękna.
Wyspiańskiego już za życia, po premierach „Wesela” i „Wyzwolenia”, obwołano mistrzem i odnowicielem słowa poetyckiego, choć on sam przez większość życia parał się przede wszystkim sztukami plastycznymi i to właśnie intensywne „malarskie widzenie” przenoszone na grunt wystawianych w teatrze dramatów stanowiło o oryginalności jego scenicznych propozycji.
Poeta-malarz, ucieleśnienie romantycznej w swej istocie zasady jedności i korespondencji sztuk, zaczął pełnić w zniewolonym społeczeństwie również inne funkcje – okrzyknięto go „budowniczym dumy narodu" (Stanisław Brzozowski) i „wielkim poetą” (Kazimierz Tetmajer) – czwartym wieszczem.
Na wystawie, w Wypożyczalni Głównej KBP zaprezentowano, sygnalizując tylko, wszelakie talenty tego wielkiego polskiego artysty. Zainteresowanych zachęcamy do sięgnięcia po ciekawe opracowania o życiu i twórczości malarza, do obejrzenia pięknych reprodukcji obrazów znajdujących się w albumach naszej biblioteki.
M.Patla