Każdego roku w czerwcu obchodzimy Światowy Dzień Dziecka. W tym też roku przypada 50. rocznica powstania Orderu Uśmiechu, jedynego odznaczenia na świecie przyznawanego przez dzieci. Z tej okazji w Wypożyczalni Głównej KBP można obejrzeć wystawę pt. „Kawalerowie Orderu Uśmiechu".
Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 r. redakcja „Kuriera Polskiego”, którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją stał się wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci Jacek i Agatka. Pisarka opowiadała w nim o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą, który chciał nadać medal lekarzowi, który się nim opiekował.
Dziennikarze uznali, że dzieci mogą nagradzać dobrą pracę dorosłych, dlatego ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Na adres Telewizji Polskiej i do redakcji „Kuriera Polskiego” nadesłano 44 tys. prac. Jury pod przewodnictwem Szymona Kobylińskiego wybrało projekt Ewy Chrobak. Order przedstawia uśmiechnięte słoneczko.
Kawalerem z legitymacją nr 1 był prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania.
W 1979 r. Sekretarz Generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową tzn., że dzieci z całego świata mogą składać wnioski o przyznanie tego odznaczenia wybranej osobie. Z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia. Kapituła Orderu Uśmiechu, której siedzibą jest Warszawa, zbiera się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznawanych jest kilka lub kilkanaście odznaczeń. Kawalerem zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje im życie. Przez blisko 50 lat Order Uśmiechu przyznano ponad tysiącu osobom.
Dekoracja odbywa się w szkołach, teatrach, domach kultury. W jej trakcie laureat zostaje pasowany czerwoną różą i musi wypić z uśmiechem puchar kwaśnego soku z cytryny.
Na wystawce, którą można obejrzeć w czerwcu, są prezentowane tylko niektóre sylwetki kawalerów, znanych osób nie tylko w Polsce ale i na świecie.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy i zachęcamy do ciekawej lektury.
M. Patla