Kwietniowa wystawa w Wypożyczalni Głównej KBP „W świecie opery" została zorganizowana w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki oraz obchodzonym w związku z nią Rokiem Moniuszkowskim.
Nazwisko Moniuszki kojarzy się głównie ze „Strasznym dworem” i „Halką”, a przecież w twórczości kompozytora dużą część zajmuje repertuar kameralny - jego pieśni.
Dlatego ogłoszony Rok Moniuszkowski ma na celu odkryć dla publiczności innego Moniuszkę, pozbawionego ciężaru narodowej zbroi, w którą przyodziali go krytycy z poprzednich epok.
Nie należałem ja wcale do dzieci cudownych, lecz od najmłodszych lat czułem nieprzeparty pociąg do muzyki. Matka moja najpierwsza dostrzegła we mnie tę połyskującą iskierkę zdolności i jak tylko palce moje nabrały cokolwiek siły, sama zaczęła mnie uczyć początków ukochanej sztuki.
Następnie lekcje muzyki rozpoczął u organisty A. Freyera, dalej kształcił się w Berlinie. Tutaj też ogłosił drukiem swoje pierwsze pieśni. Po powrocie do kraju osiada w Wilnie obejmując stanowisko organisty przy kościele Św. Jana. W ciągu następnych lat dzieła Moniuszki powoli zdobywają estrady Wilna i Warszawy. Kompozytor odbywa trzykrotnie podróże artystyczne do Petersburga.
Wystawienie w styczniu 1858 r. „Halki” w Warszawie ostatecznie umacnia pozycję Moniuszki – zostaje on dyrygentem Opery warszawskiej. Obok działalności kompozytorskiej i dyrygenckiej zajmuje się też pracą dydaktyczną.
Znaczenie Moniuszki w historii muzyki polskiej, a szczególnie rola, jaką odegrała jego twórczość w ówczesnym życiu kulturalno-narodowym są ogromne. Nowatorem nie był, ale stworzył sztukę głęboka narodową.
Ja nic nowego nie tworzę, wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich swych dzieł.
Swymi utworami „Halka” (1858), „Hrabina”(1860), „Verbum nobile”(1861) i „Straszny dwór” (1865), Moniuszko osiągnął niezależność; nie poddając się przemożnym wówczas wpływom opery włoskiej, co oznaczało ostateczne ukształtowanie się narodowej opery polskiej, nawiązującej z powodzeniem do romantycznych tradycji europejskich.
Wystawa przedstawia dorobek Moniuszki i jego wkład w muzykę narodową. Prezentowany jest na niej równieżJest program obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce. Być może stanie się on inspiracją do zorganizowania urlopu i uczestnictwa w którymś z wydarzeń. Serdecznie zapraszamy!
M. Patla