Pierwszy miesiąc nowego roku za nami. W Oddziale dla Dzieci obfitował on w wiele miłych spotkań z książką i nie tylko. Gościliśmy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Krośnie, które rozpoczęły u nas kolejny etap cyklicznych zajęć edukacyjnych. Sześciolatki i pięciolatki rozwijają swoje zdolności manualne w ramach spotkań zatytułowanych „Papierowe zoo”, podczas których głośne czytanie połączone jest z rozwijaniem praktycznych umiejętności. Czterolatki poznają książki obrazkowe rozwijając dzięki nim swoją wyobraźnię i kreatywność.
Z książką zajrzeliśmy również do Prywatnego Przedszkola Tęczowa Kraina i świetlicy socjoterapeutycznej przy Ogródku Jordanowskim. Wszystko to w ramach spotkań z cyklu „Czytam, bo lubię, czytam, bo chcę”. Spotkania z naszymi czytelnikami poza biblioteką zawsze cieszą się uznaniem. Tym razem dla małych słuchaczy przygotowane zostały fragmenty książek „Wypożyczalnia babć” M. Marjańskiej-Czernik, „Marysia u babci i dziadka” N. Berkane oraz „Magiczny kontroler” D. Baddiela.
Lekcje biblioteczne są doskonała formą zajęć z nieco starszymi dziećmi. W styczniu miały miejsce lekcje przygotowane dla uczniów klasy I Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz dla klasy VII SP 4 i SP 14. Młodsze klasy poznały zalety i możliwości picturebooków. Podstawowe informacje dotyczące książek obrazkowych połączone zostały z warsztatami plastycznymi na podstawie książki I. Chmielewskiej „Moc kłopotów. Wytwórnik”. Klasy starsze miały możliwość przypomnienia i uzupełnienia wiadomości o H. Ch. Andersenie dzięki lekcji „Czary i magia w baśniach Andersena”. Prezentacja twórczości, ciekawostki z życia baśniopisarza, omówienie baśni jako gatunku literackiego były doskonałym wprowadzeniem do bibliotecznego escape-roomu. Gra polegała na rozwiązywaniu poszczególnych zagadek, które w efekcie prowadziły do odnalezienia odpowiedzi w baśniach Andersena. Droga do niej była trudna- należało rozwiązać rebus, którego hasło było kluczem do poszukiwań książek z ukrytą kartą sugerującą tytuł konkretnej baśni Andersena. Odnalezienie jej na półce i odszukanie w treści odpowiedzi na bardzo szczegółowe pytanie nie było wcale tak łatwe jak mogłoby się wydawać. W efekcie cztery punkty gry zajęły uczestnikom sporo czasu ale przecież o to chodziło! Lekcja o Andersenie zrealizowana została w ramach projektu skierowanego do szkół podstawowych „Moja wiedza, moja przyszłość”.
W Oddziale dla Dzieci gościliśmy w styczniu Prywatne Niepubliczne Przedszkole „Guziczek”. Podopieczni wraz z wychowawcami obejrzeli przedstawienie grupy Na Dobry Początek pt. „Kot w butach”.
Popołudniami odbywały się cykliczne zajęcia z grupami dzieci. Były to warsztaty modelarskie i spotkania dziecięcego koła teatralnego. Po raz pierwszy nasi czytelnicy mogli również uczestniczyć w spotkaniu klubu miłośników gier planszowych „Planszomaniacy”.
Elżbieta Staroń