Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli w Krośnie wydało XIV almanach literacki zatytułowany „Literackie rozmaitości”. Prezentacja zbioru odbyła się 23 listopada 2022 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Tom „Literackie rozmaitości” jest 44. zeszytem serii „Literacka Biblioteka Krośnieńska”. Ukazał się w tym roku (nakładem krośnieńskiego Wydawnictwa „Ruthenus”). Swoje utwory zamieściło w nim 12 osób: Dorota Długosz, Danuta Drzewicka, Danuta Gniada, Krzysztof Graboń, Danuta Klemczak, Krystyna Kulman, Agnieszka Mrozek, Jan Organ, Joanna Stachnik, Katarzyna Tercha-Frankiewicz, Maria Wanat i Ewa Zajdel.
Almanach dedykowany jest nieżyjącemu krośnieńskiemu poloniście - Henrykowi Trybusowi.
Redakcji i korekty książki dokonała Krystyna Kulman, prezes Stowarzyszenie Literackiego Nauczycieli w Krośnie.
Warto też zwrócić uwagę na opracowanie graficzne zbioru, w którym zamieszczone zostały obrazy artystki i poetki Doroty Długosz.
Wstęp do almanachu napisała Katarzyna Tercha-Frankiewicz. Znalazły się w nim m.in. rozważania na temat poezji:
Czym jest poezja? Co ma w sobie, że podsyca pragnienie pisania? Że jeden wiersz pociąga kolejny. Słowa zapisane potrafią wryć się w pamięć i nie puścić... Edward Stachura mówił, że poezją jest wszystko co nas otacza. Idąc za tą myślą poezją będzie każdy człowiek, każdy kwiat, wzgórze, dom. My sami będziemy poezją. Nasze troski, zmagania i radości. Nasza niepewność. Nasza miłość. Odbiór tego Świata. A przecież każdy z nas odbiera życie inaczej. Różnimy się. Tworzymy razem, ale każdy na swój sposób. Przeżywając swoje życie i czerpie z wrażliwości, która została nam dana.
W czasie spotkania Krystyna Kulman szczegółowo omówiła zawartość almanachu. Podkreśliła, że w tomie „Literackie rozmaitości” znalazły się nie tylko wiersze, ale też opowiadania, eseje i recenzje.
Zgromadzona publiczność mogła też posłuchać utworów zamieszczonych w almanachu. Czytali je obecni na spotkaniu autorzy: Dorota Długosz, Krystyna Kulman, Agnieszka Mrozek, Joanna Stachnik, Katarzyna Tercha-Frankiewicz, Maria Wanat oraz Ewa Zajdel. Niestety nie wszyscy twórcy mogli uczestniczyć w spotkaniu, utwory osób nieobecnych zaprezentowały: E. Zajdel, K. Kulman i J. Łach.
Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli działa w Krośnie ponad 20 lat, zarejestrowane zostało w 1998 r. Zrzesza nie tylko nauczycieli, ale też wszystkich chętnych twórców z Podkarpacia. Dotychczas wydało 14 almanachów: „Almanach literacki”, „Almanach literacki II”, „Teraźniejszość w słowie”, „Pulsary i meteory” „Smaczki literackie”, „Pamięć i czas”, „Pod przykrywką metafory”, „Pojednanie”, „Krajobrazy liryczne”, „Blask słowa”, „Ścieżki życia”, „W krainie poezji”, „Zapach Ziemi” - i ostatni „Literackie rozmaitości”.
Joanna Łach