„Interesują mnie miejsca nieznane, a jeśli znane to w sposób nieoczywisty…” – mówił Michał Szulim, rozpoczynając w poniedziałkowe popołudnie 6 marca br. spotkanie w KBP, które stało się ekspresową podróżą po europejskich miastach.
Uczestnicy spotkania usłyszeli o wielu oryginalnych miejscach, które Michał Szulim opisał w swojej najnowszej książce podróżniczej pt. "To naprawdę Europa?".
Podróż zaczął się od Neapolu i opowieści o niezwykłym kulcie Diego Maradony w tym mieście, a kilka minut później przeniósł się do włoskiego Alberobello, opowiadając historię budowy białych domków w tym mieście. Duże wrażenie na słuchaczach zrobiły również historie Muzeum Vasa w Sztokholmie czy makabrycznych klatek na kościele Świętego Lamberta w Niemczech.
Niewiele osób wiedziało, że podziwiając największą atrakcję turystyczną Słowenii - Jaskinię Postojną, spotkać tam może „małe smoki” czyli odmieńce jaskiniowe, o dość oryginalnym wyglądzie.
Niezwykłych miejsc i obiektów nie brakuje również w Polsce. A jednym z nich, o którym opowiedział na spotkaniu Michał Szulim, jest pomnik psa Miśka o pseudonimie Szeryf, który w 2022 roku stanął przy dworcu kolejowym w Wołominie.
Michał Szulim jest dziennikarzem, podróżnikiem, muzykiem, autorem tekstów, założycielem i liderem zespołu Plateau, z którym nagrał 6 płyt i zagrał ponad 900 koncertów.
Twórcą bloga MiejsceZaMiejscem.pl Zwiedził niemal całą Europę, Azję Południowo-Wschodnią, Madagaskar, Afrykę, Kaukaz, Iran i Bliski Wschód, Amerykę Północną, Amerykę Południową oraz Karaiby.
Swoimi odkryciami z podróżniczych wypraw dzieli się na spotkaniach i w swoich książkach – „Miejsce za miejscem. Podróże małe i duże” (2017), „Miejsce za miejscem, czyli podróży małych i dużych ciąg dalszy” (2019), „To naprawdę Europa? Nietypowy przewodnik po najbardziej oryginalnych miejscach Europy” (2022).
Spotkanie odbyło się w cyklu „Tak smakuje świat w bibliotece”, w ramach projektu „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!” w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.
MM