24 kwietnia br. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu Podróżnika - sympatyków wycieczek. Tym razem Halina i Marian Kowalikowie wspominali swoją podróż do Turcji.
Turcja to państwo położone na dwóch kontynentach: 3% kraju jest leży w Europie, a pozostała cześć należy do Azji Zachodniej. Turcja otoczona jest trzema morzami: Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i Morzem Śródziemnym. Europejską części Turcji oddziela od azjatyckiej Morze Marmara i cieśniny Bosfor i Dardanele. Ponieważ nad cieśniną Dardanele nie ma żadnych mostów, dalsza podróż odbywa się przeważnie promem. Nasi przewodnicy rozpoczęli poznawanie Turcji od Çanakkale, portowego miasta ze słynną twierdzą w azjatyckiej części kraju. Pobyt w tym miejscu był tylko przystanek w drodze do Troi - miasta rozsławionego przez wojnę trojańską, gdzie znajdują się antyczne ruiny. Kolejna część podróży prowadziła do Pergamonu (współczesne stanowisko archeologiczne), Efezu - starożytnego miasta, dziś największego muzeum na wolnym powietrzu, i niedalekiej Meryemany – ostatniego miejsca zamieszkania na ziemi Najświętszej Marii Panny, obecnie miejsca kultu.
Według turystycznego sloganu „Kto nie widział Pammukalle, ten nie widział Turcji wcale”. Pammukalle słynnie z wapiennych osadów, tworzących przedziwne kredowe tarasy z gorącymi źródłami wypływającymi na zewnątrz. Miejsce, nazywane bawełnianym zamkiem, zachwyca swym pięknem. Następnym przystankiem na trasie podróży państwa Kowalików byłą Konya - jedno z najstarszych rzymskich miast, ważny ośrodek kultu religijnego, nazywane turecką Częstochową.
Najpopularniejszą krainą Turcji jest Kapadocja - cud natury z kamienia, który najlepiej podziwiać z lotu ptaka, korzystając z miejscowej atrakcji - lotu balonem. Wulkaniczny krajobraz ukształtowany został przez strumienie lawy, która zalewała cały obszar, a warunki atmosferyczne i czas zmieniły go w niesamowite formacje skalne przypominające krajobraz księżycowy. Miękki tuf wulkaniczny umożliwiał drążenie tuneli, komnat i korytarzy. Kapadocja była ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. Tutaj narodziło się życie klasztorne i w czasach imperium rzymskiego tutaj chrześcijanie szukali schronienia przed prześladowaniami. Kościoły, monastyry i całe miasta wykute w skałach pozwalały tysiącom ludzi na bezpieczne życie. Tak było w Derinkuyu (tł. głęboka studnia) - podziemne miasto zamieszkiwane było przez tysiąclecia. Na ośmiu poziomach wydrążone place, korytarze i magazyny żywności pozwalały na hodowlę zwierząt, a nawet uprawę winorośli.
Dalsza podróż prowadziła do Doliny Ihlary z wyrzeźbionym przez rzekę kanionem i dalej do Gӧreme z parkiem narodowym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z Gӧreme państwo Kowalikowie udali się do Ankary- stolicy kraju, w którym zwiedzili mauzoleum Ataturka. Stambuł to kolejne miasto na mapie wyprawy. To największe i najludniejsze miasto Turcji, jej centrum kulturowe i handlowe. To tu znajduje się oszałamiająca Hagia Sophia. Niegdyś świątynia chrześcijańska, meczet i muzeum, a obecnie znów meczet. Zbudowana jako kościół Mądrości Bożej, wciąż zachwyca rozmachem i pięknem. W Stambule o bizantyjskim okresie miasta przypominają także hipodrom i kolumna Konstantyna, natomiast Błękitny Meczet z sześcioma minaretami i Pałac Topkapi - rezydencja sułtanów i harem pochodzą z czasów po zdobyciu miasta przez Turków.
Współczesna Turcja, państwo powstałe na gruzach imperium osmańskiego, zachwyca naturalnym pięknem i licznymi zabytkami, z których wiele wpisano na listę dziedzictwa. Starożytne miasta rywalizują tutaj z zachwycającymi plażami i ośrodkami turystycznymi. Historia splata się tu z nowoczesnością. W tym ogromnym kraju każdy znajdzie więc miejsce, które dostarczy mu niezapomnianych wrażeń i emocji.