24 maja 2023 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się wieczór poetycki Agaty Zahuty, która prezentowała debiutancki zbiór wierszy „Lemoniadowe deszcze”. Spotkanie - zorganizowane przez KBP i Grupę Poetycką „Krosno” - prowadził krośnieński poeta Marek Petrykowski.
Agata Zahuta, urodzona w 1972 roku we Frysztaku. Absolwentka I LO im. Króla S. Leszczyńskiego oraz Medycznego Studium Zawodowego w Jaśle. Pasjonatka starej fotografii. Autorka dwóch publikacji albumowych pt. Frysztak i okolice. Podróż ze starą fotografią cz. 1 i 2.
Zadebiutowała w Almanachu Poetyckim VI Polonijnych Spotkań Literacko-Artystycznych (2018). Publikowała wiersze w almanachu Pożegnanie lata pisarzy i artystów (2018), w miesięczniku Nasz Dom Rzeszów (2019, 2021) oraz w Antologii Krasno i okolice (2019). Należy do Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w Krakowie. Od pięciu lat jest właścicielką oficyny wydawniczej. W 2022 r. Wydawnictwo AGAZAH zostało nagrodzone Honorową Nagrodą Zarządu Związku Literatów Polskich oddział w Rzeszowie za promocję ambitnej poezji twórców z Podkarpacia.
Również w tym roku Zarząd Związku Literatów Polskich oddział w Rzeszowie nagrodził Agatę Zahutę - jej książka „Lemoniadowe deszcze” została uznana za najlepszy debiut poetycki Podkarpacia 2023 r. Agata Zahuta - jako wydawca - aktywnie wspiera wydarzenia kulturalne z cyklu Krośnieńskie Spotkania Literackie.
We wstępie do tomu „Lemoniadowe deszcze” Marek Petrykowski o wierszach Agaty Zahuty pisze m.in.: Wszystko to, co nie należy do „teraz”, zapada się w rojowisku zdarzeń o różnym stopniu oddalenia i przynależy do przeszłości. Sprawny aparat retrospekcji może precyzyjnie zarządzać owymi przeżyciami, na nowo kształtować metaforę „chwilowego” istnienia.
Tę słowną inżynierię z pewnością posiada debiutancki tomik poezji Agaty Zahuty - Lemoniadowe deszcze. Nie jest przypadkiem, że zanim Autorka sięgnęła po wypowiedzi liryczne, pieczołowicie układała zdjęcia w swoich autorskich albumach ze starą fotografią.
To ważne doświadczenie przed tym, gdy „mową staje się poezja”, uczy, że wszystko jest wytworem „swojego czasu”, któremu przemijanie nadaje podźwięk elegijny. Może dlatego znajdziemy tu ślady autoportretu, skoncentrowane głównie na „biograficznej topografii”, jednak z pedantycznym staraniem o to, by słowa niczego nie „wyrządzały w odwecie”. Subtelność Autorki płynie głównym nurtem książki. Gdzie trzeba, zwalnia lub przyspiesza. Czasem zatrzymuje się na chwilę w zakolach satyrycznych skłonności, by niemal natychmiast domagać się kaskadowych przełomów. Agata Zahuta nie tworzy w swoich wierszach świata fikcyjnego, jest obecna w „osiągalnym” i w „nieosiągalnym”, w przejściowo zaniechanym, nawet w tym wyczekującym interwencji boskiej. Niewątpliwie Czytelnik w misternie skrojonych wersach może doświadczyć owego bytu lub niebytu. Znajdzie to, co jest „końcem rzeczy”; to, co jest wierzchołkiem, do którego Autorka wytrwale dąży i to, w jaki sposób słowami układa nowy porządek kroków. Ważną rolę w tych wierszach pełni emocjonalność i niepewność - która jest matką piękna. Należy zwrócić uwagę na baśniowy charakter niektórych wierszy, gdzie z pokorą wobec natury imaginacji świadomie pozbywa się jej nadmiernego ciążenia i od snu przechodzi do działania.
Podczas spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej wiersze Agaty Zahuty czytał Marek Burdzy - artysta malarz, od wielu lat zawodowo związany z Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie. Oprawę muzyczną wieczoru przygotował Jacek Buczyński - krośnianin, aktor, animator i reżyser teatralny. Gościnnie wystąpiła też Agnieszka Słowik-Kwiatkowska, która wykonała utwór Jaromira Nohavicy „Kometa”.
W wieczorze poetyckim Agaty Zahuty uczestniczyło wielu poetów i artystów, m.in. Magdalena Wyżykowska-Figura, Maria Stefanik, Krystyna Kulman, Ewa Zajdel, Agnieszka Słowik-Kwiatkowska, Beata Świszcz, Stanisław Bocheński, Wacław Turek, Jan Belcik, Edward Marszałek i Tomasz Wcisło.
Grupa Poetycka „Krosno” - współorganizator spotkania z Agatą Zahutą - zrzesza krośnieńskich poetów, integruje krośnieńskie środowisko literackie, nawiązuje do tradycji literackich Krosna, a poprzez swoją działalność kulturalną i wydawniczą promuje miasto Krosno.
Joanna Łach