26 czerwca 2023 roku w Filii nr 6 - centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie sympatyków podróży bliskich i dalekich, Klubu Podróżnika, na którym pani Anna Węgrzyn opowiedziała nam o swojej tegorocznej podróży do Czech, na Morawy.
Czechy to kraj sąsiadujący z Polską, składający się z Czech właściwych, Moraw i Śląska Czeskiego. I właśnie o Morawach opowiedziała nam pani Anna. Większość zabytków Republiki Czeskiej znajduje sie właśnie na Morawach. Również większość czeskich winnic znajduje się w tym regionie. Obszar ten jest bardzo zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Morawy ze względu na swoje piękno, winnice i ukształtowanie nazywane są Czeską Toskanią.
Wspomnienia z wyprawy z naszą przewodniczką zaczynamy od miasta Ołomuniec. Jest jednym z najważniejszych ośrodków administracyjnych, przemysłowych i handlowych kraju. Ołomuniec jest drugim (po stolicy) co do wielkości zespołem zabytkowym w Czechach. Renesansowy i barokowy styl zabudowy śródmieścia i dzielnic sprawia iż liczba turystów jest podobna jak liczba mieszkańców. Miasto słynie z kolumny Trójcy Przenajświętszej wpisanej na listę UNESCO a także ratusza z zegarem astronomicznym – symbolem Ołomuńca. Przypomina on praski Orloj. Zegar jest dużą atrakcją miasta ponieważ o pełnych godzinach w poszczególnych okienkach pojawiają się i przesuwają postacie ludzkie.
Petrov to czeska gmina słynąca z uprawy winorośli, odpowiednia gleba, ukształtowanie terenu i łagodny klimat sprzyjają uprawom i nadają im wyjątkowego smaku. Petrov leży na trasie winiarskich winnic ciągnących się przez Morawy. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na pięknie malowane w ludowe wzory zabytkowe piwnice i prężnie rozwijająca się turystkę winiarską.
Brno jest historyczną stolicą Moraw. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, jest drugim co do wielkości miastem akademickim. Secesyjne kamieniczki oraz ratusz niegdyś siedziba władz a obecnie Centrum Informacji Turystycznej. Późnogotycki portal z przekrzywioną wieżyczką a za nim symbole Brna, brneński smok i koło powieszone pod sufitem. Smoczy gród zachęca zabytkami: Katedrą św. Piotra i Pawła, Klasztor Augustianów, Klasztor i Kościół Kapucynów, Zamek Špilberg położny na wzgórzu- obecnie siedziba Muzeum Miasta Brna.
Lednice słynące z pięknego kompleksu parkowego, dawniej posiadłości rodu Lichtensteinów wpisanego na listę UNESCO. Rozległy park umiejscowiony pomiędzy dwoma zamkami, obronnym w Valticach i reprezentacyjnym w Lednicach. Park zaliczany do najpiękniejszych obszarów krajobrazowych Europy, nazywany Ogrodem Europy, stanowi perłę architektury ogrodowo- parkowej. Spacer o parku i zwiedzanie reprezentacyjnych komnat Zamku w Lednicach to przyjemność.
Mikulov -miasto nazywane perełką południowych Moraw , nad którym góruje monumentalny zamek. Zamek –warownia zbudowany w romański stylu w XII wieku. Miejsce pokojowych rozmów po bitwie pod Austerlitz. Odnowiony po pożarach i zniszczeniach obecnie jest siedzibą muzeum regionalnego. W Mikulovie można także zwiedzić piwnice zamkowe gdzie znajduje się beczka olbrzym, renesansowe i barkowe zabytki, kościoły św. Anny i św. Jana Chrzciciela, kamieniczki i zabytki dawnej dzielnicy żydowskiej.
Morawy to niezwykłe krajobrazy, urocze miasteczka i smaki, które wart poznać. Jak mówią Morawianie „kto wino pije ten długo żyje” zachęcając do degustacji w poszczególnych piwniczkach. Ale wycieczkę na Morawy polecamy wszystkim, nie tylko degustatorom ale też tym, którzy spragnieni są spacerów malowniczymi regionami, które znajdują się na wyciągniecie ręki.