25 września br. Filię nr 4 i Oddział dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odwiedzili wyjątkowi goście. Na spotkanie autorskie z dalekiego Gdańska przyjechała do nas Anna Czerwińska-Rydel w towarzystwie swojego psa – Moniki. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas IV i V ze Szkoły Podstawowej nr 6 i nr 4 oraz z Katolickiej Szkoły Podstawowej.
Autorka 51 książek dla dzieci i młodzieży, wyróżniona przez Rzecznika Praw Dziecka Medalem za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori oraz laureatka wielu nagród, m. in. I nagrody Bologna Ragazzi Award w kategorii „Non Fiction” za książkę „Wszystko gra”, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Sekcji IBBY, muzyk, pedagog, przez wiele lat pracowała z radiem tworząc audycje dla dzieci. Zadebiutowała w 2007 roku książką „Tajemnica Matyldy”, chociaż tak naprawdę pierwszym napisanym przez nią opowiadaniem były „Dziewczęta w roli detektywów”. Napisana w IV klasie szkoły podstawowej książka, jak sama mówi, była kryminałem feministycznym, w którym główne role agentek odgrywały dziewczynki, natomiast chłopcy byli w niej zwykłymi przestępcami.
Na początku spotkania autorka postawiła kluczowe pytanie: Czym różni się biografia od powieści biograficznej. Odpowiedzi było wiele, a te najtrafniejsze traktowały o tym, że biografia podejmuje temat życia znanej osoby w sposób naukowy, natomiast opowieść biograficzna jest próbą odtworzenia historii w taki sposób, byśmy my, jako czytelnicy, mogli się w niej zanurzyć.
Pani Anna w swoich opowieściach nie boi się podejmować tematów trudnych, przedstawiając postaci takimi, jakie były, ukazując często trudną życiową drogę, jaką musiały one przejść, zanim stały się znanymi pisarzami, odkrywcami, naukowcami, a nawet podróżnikami. Zaciekawionym uczestnikom spotkania przybliżyła postaci Stefana Banacha – genialnego matematyka, którego życie opisała w książce „Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu”, Ireny Sendlerowej, niosącej aktywną pomoc dzieciom uwięzionym w warszawskim getcie („Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”). Opowiedziała o Wandzie Rutkiewicz – himalaistce, która jako pierwsza Polka zdobyła Mount Everest, a jej dokonanie zbiegło się w czasie z wyborem Karola Wojtyły na papieża. Jan Paweł II podczas ich późniejszego spotkania powiedział „Pani Wando, czy to nie jest niezwykłe, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko, że wyżej jest już tylko niebo?” („Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”).
Wspominając na zakończenie o Arturze Schopenhauerze, z którego pesymistyczną filozofią absolutnie się nie zgadza, nie pominęła ważnego tematu – miłości do braci mniejszych. Pani Anna opowiedziała dzieciom o czterech swoich psach, poszukiwaniu cichego kącika do tworzenia w domu wypełnionym zwierzętami i planie napisania książki o Adamie Mickiewiczu. Uczestnicy spotkania brali czynny udział w rozmowie z autorką, zadawali mnóstwo pytań i z niecierpliwością czekali na autografy.
Spotkania odbyły się w ramach projektu „Miejsca i ludzie czyli życie w książkach zapisane” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.