11 października 2023 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się otwarcie wystawy prac Marty Bożek-Pocenty, krośnieńskiej artystki, malarki i instruktorki rękodzieła artystycznego. Ekspozycja zatytułowana „Tu i teraz” czynna będzie do 9 grudnia br.
Marta Bożek-Pocenty od 2010 r. uczestniczy w zajęciach pracowni malarstwa prowadzonych w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Najpierw pod kierunkiem Niny Rostkowskiej w „Otwartej Pracowni”, a obecnie w „Pracowni na Piętrze” pod opieką Magdy Balwierczak oraz Beaty Trznadel.
Swoje prace wykonuje głównie w technice akrylowej. Maluje również akwarelami i na szkle. Współpracuje z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie prezentuje limitowane kolekcje szklanej biżuterii artystycznej. Jest instruktorem rękodzieła artystycznego i prowadzi warsztaty haftu i koronki oraz wykonywania biżuterii tekstylnej.
W Saloniku Artystycznym Marta Bożek-Pocenty pokazuje ponad czterdzieści obrazów (pochodzących z różnych okresów twórczości). Stanisław Wójtowicz w folderze do wystawy, w szkicu zatytułowanym „Tu i teraz Marty Bożek-Pocenty w obrazach. Wystawa malarstwa” o prezentowanych pracach pisze m.in.:
Wystawa prac Marty Bożek-Pocenty, prezentowana obecnie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, zapewniając wiele doznań estetycznych, być może okaże się pomocna także w poszukiwaniu sensu tworzenia i zgłębianiu zawiłości sztuki. Twórczość Marty Bożek-Pocenty jest wielotematyczna, ale na wystawie dominuje malarstwo krajobrazowe, a kiedy słyszymy o tym gatunku malarstwa od razu przychodzą nam na myśl najwcześniejsze pejzaże Joachima Patenira, bardziej romantyczne pejzaże Johna Constable'a lub impresjonistyczne podejście Claude'a Moneta do tego gatunku. Ale malarstwo pejzażowe nigdy się nie skończyło, na przykład kubiści i ekspresjoniści w swojej podróży w stronę abstrakcji nadal wykorzystywali krajobraz jako gatunek. Nasza zbiorowa pamięć zdaje się klasyfikować malarstwo pejzażowe jako coś z przeszłości, gatunek nostalgiczny, przestarzałą praktykę, na którą nie ma miejsca w czasach, w których w sztuce dominuje abstrakcja, instalacje, sztuka konceptualna czy sztuka minimalna. Analizując najnowszą historię sztuki, wydaje się jednak, że jest odwrotnie. Malarstwo pejzażowe, które możemy oglądać na wystawie to gatunek malarstwa jak najbardziej współczesnego, w którym przedstawiane są naturalne krajobrazy, czasem z elementami małej architektury, ale Marta Bożek-Pocenty nie dąży do uzyskania czysto naturalistycznego przedstawienia, ale raczej do opracowania własnego spojrzenia na gatunek. Innymi słowy, celem artystki nie jest odtworzenie krajobrazu, ale podjęcie tego tematu ze współczesnej perspektywy artystycznej. W ten sposób dzieli się swoim doświadczeniem krajobrazu zamiast przedstawiać go bezpośrednio, zgodnie z tradycją. Wyzwanie, jakim jest uchwycenie nastroju i światła otoczenia, przeważa nad znaczeniem dokładnego umiejscowienia poszczególnych elementów kompozycji obrazu. Praca w pracowni, często na podstawie szkiców plenerowych lub materiałów fotograficznych, pozwala artystce na zabawę elementami pejzażu, badanie energii i żywotności krajobrazu. Ważne jest przede wszystkim to, że każdy obraz daje poczucie konkretnej lokalizacji i autentyczności, ponieważ „urodził się” w określonym miejscu, a jednocześnie pozwala widzom na projekcję własnych interpretacji, odzwierciedlając ciągłe balansowanie pomiędzy tym, co czujemy, a tym, co wiemy.
Wystawę malarstwa Marty Bożek-Pocenty otworzyła dyrektor biblioteki Elżbieta Staroń. W wernisażu licznie uczestniczyli też krośnieńscy twórcy (malarze, poeci) oraz przyjaciele i znajomi, a także rodzina artystki.
Joanna Łach