„Wyrosłem w górach i tu się czuję najlepiej… przyjemnie jest pisać książki z dala od wielkich miast” – mówił Jędrzej Pasierski na spotkaniu z czytelnikami w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w poniedziałkowe popołudnie 22 kwietnia. Spotkanie moderował Przemek Polański.
Spotkanie z jednym z najbardziej poczytnych autorów powieści kryminalnych w Polsce zdominowały rozmowy o znanych miejscach w Beskidzie Niskim, z którym Jędrzej Pasierski związany jest od dzieciństwa, ale tutaj też osadził akcje kilku powieści z komisarz Niną Warwiłow w roli głównej.
Dolina Nieznajowej to miejsce, które wymienia jako ulubione; ale także Olchowiec, Czarne, Wołowiec, Gładyszów, Gorlice często pojawiły się w jego wspomnieniach.
Choć jak podkreślał, „nie chcę się ograniczać istniejącą topografią”, dlatego miejsca, które stają się tłem do wydarzeń w jego książkach, czasem mają zmieniona nazwę.
Jędrzej Pasierski debiutował w 2018 r. powieścią „Dom bez klamek”, w której po raz pierwszy pojawiła się komisarz Nina Warwiłow. Jest autorem thrillera „W Imię Natury” (2019) oraz kolejnych części cyklu z Niną Warwiłow, na który składają się: „Roztopy” (2019), „Czerwony świt” (2020), „Kłamczuch” (2021), „Gniazdo”(2022), „Martwy klif” (2023) i wydanej w lutym 2024 r. powieści pt. „Źródło”.
"Źródło" to siódmy tom kryminalnej serii z komisarz Niną Warwiłow. Tym razem Nina opuszcza Gorlice i prowadzi śledztwo w Beskidzie Sądeckim. Rytów, Piwniczna, Rytro, Nowy Sącz – to miejsca, w których rozgrywa się akcja powieści, w której czytelnik znajdzie wszystko, co w dobrze napisanym kryminale powinno się znaleźć.
Pytany o pierwowzór swojej bohaterki Niny odpowiada: „jest ona całkowicie tworem mojej wyobraźni”. Pisarz zdradził, że kolejny tom historii z komisarz Warwiłow być może jeszcze w tym roku…
Na pamiątkę spotkania w Krośnie J. Pasierski otrzymał „chrzanówkę krośnieńską” podarowaną przez Tadeusza Gajewskiego.