4 czerwca br. w Czytelni Głównej KBP odbyła się impreza czytelnicza zorganizowana z okazji XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych i drugich ze Szkoły Podstawowej nr 7 i nr 14 w Krośnie oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej – Niebieska 21.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, to akcja Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom, która od 25 lat jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom. Hasło tegorocznego Tygodnia Czytania brzmi „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” i nawiązuje do tytułu Grand Prix VI Konkursu im. Astrid Lindgren – „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie”.
Zebranych powitała Elżbieta Staroń - Dyrektor KBP, a zaproszeni goście: Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta, Anna Dubiel - Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta, Joanna Sowa – Naczelnik Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta, Ewa Bukowiecka – Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego, Marek Śliwiński – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, Paweł Buczyński – Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie oraz Wojciech Widłak – Autor książek dla dzieci przeczytali, zgromadzonym w bibliotece dzieciom, fragmenty książek z serii „Pan Kuleczka”.
Gościem specjalny był Wojciech Widłak – autor ponad czterdziestu książek dla dzieci. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m. in. główne nagrody w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Dużego Donga 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013, wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2014, nagrodę PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Nominowany do Astrid Lindgren Memorial Award 2023.
Podczas spotkania w KBP autor opowiadał o tym jak powstaje książka. Pytał, skąd biorą się pomysły na ciekawe historie? Z bardzo starej walizki wyciągnął worek ze znakiem zapytania, w którym znajdowały się tajemnicze przedmioty. Jeden z chłopców, wylosował słuchawkę prysznicową. Jak się później okazało, nie była to taka zwykła słuchawka. Dzieci, zachęcone przez autora pytaniem - co to może być?, puściły wodze wyobraźni. Odpowiadały, że słuchawka w opowieściach snutych przez pisarza, może stać się fajką, mikrofonem, łyżką, wahadłem do zegara i jeszcze wieloma innymi rzeczami. Grunt to mieć pomysł i wyobraźnię. Na zakończenie pokazał młodym czytelnikom etapy tworzenia ilustracji przez Elżbietę Wasiuczyńską do „Pana Kuleczki” a oni zrewanżowali się prezentacją swoich prac, które zostały nagrodzone w konkursie plastycznym organizowanym przez KBP pt. „Portret Pana Kuleczki”. Laureaci konkursu: Hubert Czekański, Julia Cwenar, Andżelika Frydrych, Nadia Głowacka, Hanna Jachym, Aleksander Jurczak, Karol Kleinert, Martyna Konop, Emilia Kubit, Adriana Kwolek, Kinga Michorowska, Zuzanna Nowik, Michał Szałajko, Aleksandra Tomasik odebrali z rąk Wojciecha Widłaka i dyrektora KBP Elżbiety Staroń dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
Dziękując Wojciechowi Widłakowi za spotkanie, Jagoda Wilk, uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 podarowała wykonanego przez siebie Pana Kuleczkę.
Uczniom, nauczycielom oraz wszystkim zaproszonym gościom, którzy uświetnili swoją obecnością święto czytania dzieciom, dziękujemy. Podczas XXIII OTCD trwającego od 1-7 czerwca w placówkach KBP odbywać się będą spotkania z maluchami, podczas których bibliotekarze, rodzice, nauczyciele, harcerze będą czytać dzieciom.