3 lipca br. w czytelni Oddziału dla Dzieci rozpoczęliśmy cykl wakacyjnych zajęć odbywających się pod hasłem „O czym dudni woda w studni”. Zagadkowa nazwa zaplanowanych na lato spotkań oraz lokalna tematyka łącząca zdobywanie wiedzy związanej z naszym regionem i możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach plastycznych, spowodowała w tym roku duże zainteresowanie wśród uczestników i ich opiekunów.
Podczas pierwszych zajęć, realizowanych w oparciu o treść książki Joanny Papuzińskiej pt. „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie o Beskidzie Niskim, jego historii, cechach charakterystycznych, miejscach, które warto odwiedzić – od uzdrowisk i muzeów budownictwa ludowego zaczynając, a na terenach zamieszkałych niegdyś przez Bojków, Łemków, Pogórzan, Lasowiaków, Rzeszowiaków i Dolinian kończąc. W części warsztatowej wspólnie stworzyliśmy typową dla krajobrazu Podkarpacia zieloną łąkę pełną maków i chabrów, która zdobić będzie Oddział dla Dzieci przez całe wakacje!
Zajęcia odbywają się w ramach projektu pn. „Dziedzictwo warte zachowania!” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.
Galeria 3 lipca
Na kolejnych (10 lipca) zajęciach, prowadząca spotkanie p. Ania Morcinek rozpoczęła opowieścią o życiu codziennym Łemków. Było o uprawie roli, zwyczajach, robieniu krywulek, tkaniu oraz wyplataniu koszy z gałązek wierzby i leszczyny. To właśnie arcytrudnego zadania tworzenia koszyków z papierowych miseczek i kolorowych włóczek podjęli się uczestnicy warsztatów. Jeśli jesteście ciekawi efektów wakacyjnej pracy młodych krośnian, zachęcamy do obejrzenia galerii. Było pięknie!
Galeria 10 lipca
Na kolejnych wakacyjnych zajęciach (17 lipca) młodzi krośnianie dowiedzieli się między innymi co mieszkańcy Podkarpacia uprawiali w dawnych czasach. A także jaką rolę w wypieku chleba odgrywała trzcina, co to jest chlebek Baby Jagi, co łączy bluszcz kurdybanek ze znanym nam dziś majerankiem oraz że jednym z bardziej popularnych przetworów kiedyś był dżem z jarzębiny.
W części warsztatowej dzieci wykorzystały poznane rośliny w ozdabianiu wykonanych własnoręcznie naczyń z gliny samoutwardzalnej.
Galeria 17 lipca
Czym jest krywulka? Odpowiedź na to pytanie usłyszeli uczestnicy kolejnych (24 lipca) wakacyjnych zajęć. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądała ta tradycyjna ozdoba kobiecego stroju, wykonywana z małych szklanych koralików i noszona przez kobiety m.in. na Łemkowszczyźnie i Bojkowszczyźnie. Dawniej misternie wykonane krywulki, noszone przez łemkowskie dziewczyny, świadczyły o ich zamożności. Na zajęciach w bibliotece dzieci spróbowały odtworzyć krywulki na papierze, metodą quillingu.
Galeria 24 lipca
Jak wyglądało codzienne życie dzieci w nieistniejących już wioskach Beskidu Niskiego? Tego dowiedzieli się uczestnicy zajęć wakacyjnych zorganizowanych w Oddziale dla Dzieci w dniu 31 lipca. Było to kolejne kreatywne spotkanie z cyklu „O czym dudni woda w studni”. Dużym zaskoczeniem dla dzieci było to, że zdecydowana większość ich rówieśników nie chodziła wówczas do szkoły, a zamiast tego codziennie pomagała rodzicom w różnych pracach. Podczas gdy mama zajmowała się gospodarstwem, a tata szedł do lasu po drewno lub wiele godzin pracował w polu, najmłodsi członkowie rodziny od świtu do zmierzchu wypasali owce na łąkach. Jak łatwo można się domyślić, było to dość monotonne zajęcie. Wiadomo też, że dziecięca kreatywność nie zna granic, dlatego mali pasterze zwalczali nudę tworząc własnoręcznie zabawki z darów natury. Potrzebowali do tego jedynie siana, fasoli, orzechów i jarzębiny.
Jeśli jesteście ciekawi jak z podobnym zadaniem poradzili sobie artyści na spotkaniu w naszej bibliotece, zapraszamy do obejrzenia galerii.
Galeria 31 lipca
Co to jest chyża? Dlaczego kilkanaście osób mieszkało w jednej izbie, a za ścianą przebywały zwierzęta z gospodarstwa? Jak przechowywano żywność? Dlaczego miejsce składowania zboża nazywane było boiskiem? Jak wyglądała mątewka i z jakiego powodu jest ona prototypem dzisiejszego miksera? Do czego służyło lusterko w lampie naftowej i w końcu – co to takiego jest makatka i jak ją wykonać w dzisiejszych czasach?
Podczas kolejnych warsztatów wakacyjnych, które odbyły się 7 sierpnia pytań było wiele i na wszystkie odpowiadała pani Ania Morcinek, która prowadziła zajęcia. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o tym, jak dawniej mieszkali ludzie, a następnie z zapałem namalowały na lnianym materiale wzory charakterystyczne dla Beskidu Niskiego.
Galeria 7 lipca
Pająki z bibuły i słomy – to typowa ludowa ozdoba świąteczna, którą dekorowano w dawnych czasach domy. Kolejne wakacyjne zajęcia (21 sierpnia) w Oddziale dla Dzieci, realizowane w ramach projektu „Dziedzictwo warte zachowania!”, były okazją do zaprezentowania tych nietypowych świątecznych dekoracji. Dzieci mogły również same wykonać świątecznego pająka wykorzystując słomki, sznurek i bibułę…
Zajęcia były również okazją do przybliżenia dzieciom dawnych zwyczajów świątecznych, a jak się można było przekonać z ich wypowiedzi, w niektórych domach do dziś kultywowanych podczas rodzinnych spotkań.
Galeria 21 sierpnia
Jak połączyć tradycję, kreatywność i naturę? To proste – trzeba zamienić słomę w dzieło sztuki. A o tym, że słoma to nie tylko materiał kojarzony ze żniwami, ale doskonałe tworzywo do rękodzieła przekonali się uczestnicy ostatnich wakacyjnych zajęć, 28 sierpnia br., realizowanych w Oddziale dla Dzieci KBP w ramach projektu „Dziedzictwo warte zachowane”!
Każde dziecko miało okazję nauczyć się jak wykorzystać słomę do tworzenia różnych wzorów i kształtów, a także poznać techniki wycinania, układania i mocowania słomy na różnych powierzchniach.
Pod czujnym okiem instruktorki p. Ani Morcinek dzieci stworzyły niesamowite słomkowe obrazy, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością i cierpliwością.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wakacyjnych warsztatów za ich zaangażowanie, niesamowitą energię i kreatywne pomysły.
Galeria 28 sierpnia