„Literackie przestrzenie w twórczości Czesława Miłosza” – pod taką nazwą w Czytelni Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 17 października br. odbyło się „spotkanie” z życiem i twórczością jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku.
Wykład i prezentacje przygotowała dr Zofia Bartecka-Prorok wraz z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.
Przestrzeń w twórczości Czesława Miłosza jest wielowymiarowa i wieloznaczna. Od geograficznych krajobrazów Litwy, przez duchowe zmagania z transcendencją, po historyczne tło jego życia, przestrzenie te przenikają się, tworząc skomplikowaną siatkę znaczeń.
W trakcie wykładu twórczość i biografia Miłosza umiejscowione zostały w trzech przestrzeniach : geograficznej, relacji personalnych i w przestrzeniach języka.
Było to również okazja do przypomnienia słuchaczom – uczniom krośnieńskich szkół ponadpodstawowych: I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 – biografii poety.
Miłosz to także poeta wielu języków (wiersze Miłosza zostały przetłumaczone na 44 języki), a wybrzmiało to podczas czytania jego utworów. Bardziej i mniej znane utwory Czesława Miłosza w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i włoskim czytali: Maja Marcinkowska, Karolina Zabawa, Mateusz Basamania, Dawid Rajchel, Aleksandra Zych, Milena Kuck, Zuzanna Florczak i Maria Filar.
Prezentacje, które przybliżały dorobek i życie Miłosza przygotowali: Wiktoria Małopolska, Oliwia Inglot, Rafał Mrozowski i Szymon Filipiak, Amelia Kolasińska, natomiast muzycznie spotkanie uświetnili Lena Rygiel i Dawid Rajchel.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pt. „MIŁOSZ dla współczesnych” przybliżająca postać i twórczość poety (wystawa ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie) oraz prezentacja publikacji o Miłoszu ze zbiorów KBP.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. „Krośnianie! Wielkie Czytanie – Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży” przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu „Promocja Czytelnictwa”.