Tablet, smartfon czy książka papierowa? Dla tych, którzy lubią czytać, nie ma to większego znaczenia! Ale jednak różnica jest... Jaka?
Na to pytanie odpowiedzi szukaliśmy w Strefie Młodych podczas warsztatów “Literatura na tablecie i smartfonie”, które odbyły się z udziałem uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej Księży Michalitów im. Bronisława Markiewicza w Krośnie.
Były rozmowy na temat literatury, nie tylko dostępnej cyfrowo. Najpierw skupiliśmy się na walorach książki tradycyjnej, a potem e-booka. Następnie młodzież poznała aplikacje i serwisy takie jak: Wolne lektury, Google books, Legimi, Wattpad, dzięki którym w większości można bezpłatnie czytać on-line. Testowaliśmy ich dostępność i funkcjonalność na tabletach i smartfonach. Szukaliśmy też “staroci” w Polonie, bibliotece cyfrowej, która oferuje w swych zbiorach najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Połączyliśmy więc trochę stare z nowoczesnym.
Młodzież opowiedziała nam o swoich ulubionych autorach i przyzwyczajeniach czytelniczych, spodziewamy się więc, że to nie nasze ostatnie spotkanie w Strefie Młodych.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu pn. „Krośnianie! Wielkie Czytanie – Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży” przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu „Promocja Czytelnictwa”.