W sobotnie przedpołudnie 19 października br., blisko 30 osób - dzieci i rodziców, przyszło do Oddziału dla Dzieci KBP, żeby wziąć udział w warsztatach tworzenia książek pop-up, pod okiem artystki – ilustratorki książek Magdaleny Pilch.
„Pop-up books to inaczej książki- rozkładanki Wyróżniają się konstrukcją, elementami ruchomymi pozwalającymi na animowanie ilustracji. Wieloplanowe obrazy tworzy się przez wycinanie i odpowiednie zaginanie papieru, oraz doklejanie tak przygotowanych elementów we właściwym miejscu na rozkładówce”.
Na początek M. Pilch pokazała przywiezione przez siebie przykłady takich książek, a następnie uczestnicyotrzymali zestaw materiałów: kolorowe kartki, nożyczki, kleje i inne narzędzia niezbędne do stworzenia własnej, trójwymiarowej książki. Prowadząca krok po kroku pokazywała, jak tworzyć różne elementy, od prostych mechanizmów otwierających się, po bardziej złożone, wielowarstwowe.
Magdalena Pilch jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od dziecka uwielbia czytać i rysować. Teraz zawodowo łączy te pasje, projektując i ilustrując książki dla dzieci i młodzieży. Jej ilustracje dopełniają fabułę książek dla dzieci i młodzieży, m. in.: „Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej”, „Życie z książką. Znaleziska w papierzyskach”, „Po prostu Tata”, „Moja babcia kocha Chopina”, „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim”, „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce” czy „Jędruś, chłopak ze Lwowa”.
Na koniec warsztatów, każdy z uczestników mógł zaprezentować swoją pracę i opowiedzieć o inspiracjach na jej. Projekty były różnorodne – od bajkowych pejzaży, po bardziej abstrakcyjne formy. Każdy wyszedł nie tylko z własnoręcznie wykonanym dziełem, ale i z nowymi umiejętnościami, które pozwalają tworzyć piękne, trójwymiarowe książki.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu pn. „Krośnianie! Wielkie Czytanie – Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży” przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu „Promocja Czytelnictwa”.