Autor liczonych ilustracji i okładek do polskich i zagranicznych książek oraz czasopism – Marcin Bruchnalski - spotkał się z młodymi czytelnikami w Oddziale dla Dzieci KBP oraz w Szkole Podstawowej nr 6 w Krośnie, w dniu 21 października br.
Od wielu lat związany ze „Świerszczykiem” rysownik, opowiadał jak powstają ilustracje do tego czasopisma. Zaprezentował zaprojektowany przez siebie wizerunek Świerszczyka Bajetana, znany dziś każdemu dziecku.
Pytany o to co najbardziej lubi rysować, wymieniał smoki, rycerzy, królewny i zamki, bo ten świat jest mu najbliższy. Świetnie odnajduje się także podczas ilustrowania tajemniczych, morskich głębin.
Opowiadał również o swoim warsztacie pracy. Jego rysunki powstają w ciszy, a także podczas słuchania muzyki. Często kiedy rysuje na zamówienie podgląda rzeczywistość, aby realnie oddać każdy szczegół. Spośród wielu swoich rysunków nie potrafi wskazać ulubionego czy najlepszego, a te najłatwiejsze z pozoru, zajmują mu niekiedy najwięcej czasu.
Po spotkaniu ilustrator rozmawiał z uczniami, dawał wskazówki jak rysować, dzielił się spostrzeżeniami. Chętnie rozdawał autografy i kreślił rysunki z dedykacją dla dzieci.
Marcin Bruchnalski - należy do czołówki artystów rysujących dla dzieci. Jest laureatem konkursu "Książka Roku" za ilustracje do "Rym Cym Cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym" Małgorzaty Strzałkowskiej. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie - później, idąc w ślady przodków, ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w 1993 roku. Jego pierwsza poważna ilustratorska praca to tygodnik dla dzieci "Pentliczek". Obecnie współpracuję ze "Świerszczykiem" oraz wieloma wydawnictwami, m.in. Media Rodzina, Nowa Era, Literatura, WSIP, Wydawnictwo UJ, Muza, Czarna Owca, Barenreiter, DeikeVerlag, PWM. Znany z takich tytułów jak: Pirat Jędruś, Aniołki kota Cagliostro, Kosmiczne komplikacje oraz książek w serii To lubię.
Spotkania odbyły się w ramach projektu pn. „Krośnianie! Wielkie Czytanie – Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży” przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu „Promocja Czytelnictwa”.