23 kwietnia 2025 r. - w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - z czytelnikami Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej spotkała się Ałbena Grabowska, pisarka, autorka bestsellerowej sagi „Stulecie Winnych”. Spotkanie prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok.
Ałbena Grabowska - której imię oznacza dosłownie „kwitnącą jabłoń” - jest córką Bułgarki i Polaka, biegle włada językiem bułgarskim. Z wykształcenia jest lekarzem. Umiejętnie łączy życie rodzinne z obowiązkami zawodowymi. W dzieciństwie bułgarska wróżka, przepowiedziała jej, że zostanie znaną pisarką. Wróżba spełniła się (Ałbena Grabowska napisała dotychczas 28 książek).
Zadebiutowała w 2011 r. reportażową powieścią „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Znalazły się w niej wspomnienia rodzinne oraz opowieści o kulturze, tradycjach, geografii i historii Bułgarii.
Najbardziej znany jest cykl „Stulecie Winnych” - opowieść o chłopskiej rodzinie Winnych, pochodzących z Brwinowa pod Warszawą. To historia zwykłych ludzi, których losy pokazane zostały na tle ważnych wydarzeń historycznych.
Autorka świadomie stworzyła sagę o Winnych (wypełniając tym samym pewną niszę na polskim rynku wydawniczym). Wcześniej bardzo lubiła czytać „Sagę rodu Forsyte’ów” - cykl powieściowy Johna Galsworthy'ego, a także opowieść Johna Steinbecka „Na wschód od Edenu”.
Pisząc cykl „Stulecie Winnych” i tworząc tło historyczne, Ałbena Grabowska korzystała głównie z publikacji książkowych (także tych o tematyce regionalnej). Cennym źródłem były dla niej prywatne listy opisujące codzienne życie Polaków. W „Stuleciu Winnych” pisarka w mistrzowski sposób łączy zmyśloną fabułę z wydarzeniami historycznymi (stąd w jej cyklu prócz bohaterów fikcyjnych pojawiają się też postacie autentyczne). Jak mówiła w czasie spotkania autorka - dużym wyzwaniem było dla niej stworzenie portretów dwóch bliźniaczek - Ani i Mani Winnych.
Na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej powstał serial „Stulecie Winnych” (cztery sezony). Emitowany był przez TVP1 w latach 2019-2022. Cieszył się olbrzymią popularnością wśród widzów. Ałbena Grabowska zagrała w nim niewielkie role - o czym chętnie i ciekawie opowiadała podczas spotkania w bibliotece.
Ałbena Grabowska jest też autorką serii książek „Uczniowie Hipokratesa”: „Doktor Bogumił”, „Doktor Anna” i „Doktor Zosia” - cyklu powieści o zasłużonych lekarzach i historii medycyny. Spod jej pióra wyszły też kryminały: „Ostatnia chowa klucz” czy „Nóż w sercu. Sprawa chirurga”.
Spotkanie z Ałbeną Grabowską odbyło się w ramach projektu „Tak się czyta… w Krośnie!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury oraz przy pomocy finansowej Miasta Krosna.