Nie tylko o życiorysie Bolesława Leśmiana, ale i o tym, co w życiu ważne, jak wydarzenia i kłopoty prywatne mogą wpływać na proces twórczy, jakich poetów (oczywiście oprócz Leśmiana) warto czytać. O tym wszystkim można było usłyszeć na wykładzie „Istnieją tacy poeci” 10 kwietnia br. w Saloniku Artystycznym KBP. Wykład wygłosił Jarosław Mikołajewski – poeta, pisarz, publicysta, tłumacz literatury z języka włoskiego.
Okazją do spotkania była wydana w 2018 r. przez Austerię książka „Bolesław Leśmian : książka do pisania”, w której wyboru tekstów Leśmiana dokonał Jarosław Mikołajewski.
Jej fragment przeczytała Zofia Przyprawa, uczennica I LO im. M. Kopernika w Krośnie, wprowadzając obecnych w tematykę spotkania. Jego uczestnicy mieli okazję poznać życiorys Bolesława Leśmiana, opinie o nim m.in. Jana Brzechwy – kuzyna poety, czy Juliana Tuwima, jego przyjaciela. Wysłuchali też wierszy Leśmiana: „Dziewczyny” w interpretacji Jacka Buczyńskiego - aktora teatru KTO i „Szewczyka”. Jarosław Mikołajewski mówił o utworach Leśmiana, że są wezwaniem do nieustannego poszukiwania znaczeń w życiu, które jakkolwiek skazane jest na porażkę, tak jednak jest jedynym istotnym przedsięwzięciem. Tym samym Mikołajewski zaznaczył, że każdy wiersz Leśmiana, łącznie z najbardziej znanymi powszechnemu odbiorcy erotykami jest takim właśnie wezwaniem do „bycia człowiekiem niezmordowanym”.
Jarosław Mikołajewski stwierdził, że według niego Leśmian „jest największym poetą wszechświatowym”. Niestety, ze względu na poetykę, jest nieprzetłumaczalny na języki obce i być może dlatego jest mało znany poza Polską. A szkoda.
Wykład Jarosława Mikołajewskiego odbył się w ramach projektu „A to książki właśnie!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MJ