„Alfabet budujący markę i wizerunek czyli próba pozycjonowania” – to tytuł wykładu, którego wysłuchali bibliotekarze z Krosna i powiatu krośnieńskiego w dniu 8 maja br. z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarza.
Gości powitała i życzenia bibliotekarzom złożyła Dyrektor KBP Bogusława Bęben.
Jak ważne jest budowanie pozytywnego wizerunku współczesnej biblioteki i jak istotna jest w tym rola bibliotekarza można się było przekonać podczas zaprezentowanych wyników ankiet. Respondenci musieli odpowiedzieć na pytania jaka jest współczesna biblioteka oraz bibliotekarz/bibliotekarka – od A do Z.
Biblioteka adekwatna do potrzeb, z przyjazną atmosferą, dostosowana do potrzeb, ceniona przez otoczenie, dostępna dla wszystkich, funkcjonalna, będąca miejscem spotkań, nowoczesna, rozpoznawalna, umacniająca lokalne więzi, wyjątkowa, zmieniająca się… - to tylko niektóre określenia, charakteryzujące bibliotekę według jej użytkowników. Niestety wciąż funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy sprawiają, że nie brakuje również negatywnych określeń.
Dlatego niezwykle istotne wydaje się ciągłe szukanie sposobów na zmianę tych stereotypów i budowanie dobrych relacji z rzeczywistymi i potencjalnymi użytkownikami bibliotek, bo jak podkreślała prowadząca wykład „to podstawa dobrego funkcjonowania instytucji”.
„Zatem wizerunek to obraz marki tworzony w głowach odbiorców, tożsamość to obraz tworzony przez samą markę i przekazywany odbiorcom w punktach styku, a reputacja to ogólny obraz marki w społeczeństwie, bazujący na jej dotychczasowych działaniach” – mówiła Magdalena Miller /trenerka, właścicielka firmy szkoleniowej „Otwarty Umysł”, przez jedenaście lat Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach/.
Na wizerunek biblioteki składa się wiele elementów i może on być kształtowany zarówno poprzez konkretne działania jak i przez pryzmat codziennych czynności. Ale to przede wszystkim od samych bibliotekarzy zależy jak będziemy postrzegani przez odbiorców oferowanych usług. Niewątpliwie - jak mówiła M. Miller – „biblioteka to miejsce z potencjałem”, musimy go tylko właściwie wykorzystać!
Wykład odbył się w ramach projektu „Biblioteka inspiruje!”, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu „Partnerstwo dla książki”.
Monika Machowicz