W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie prezentowana jest wystawa prac studentów Wydziału Grafiki Książkowej i Warsztatowej Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie. Wernisaż odbył się 8 maja 2019 r., ekspozycja czynna będzie do 8 czerwca br.
Na wystawie znalazło się ponad 30 prac wykonanych przez 21 autorów. Prezentowane grafiki wykonane zostały za pomocą tradycyjnych technik graficznych (akwaforta, linoryt, litografia, monotypia) wymagających dużego nakładu pracy, cierpliwości i doskonałej wiedzy technicznej.
Jak pisze w folderze do wystawy Serhij Iwanow, kierownik Katedry Grafiki Książkowej i Warsztatowej Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie, w swoich pracach młode pokolenie artystów podejmuje ważne zagadnienia filozoficzne. Świat ludzkich relacji, miłości, filozofia dialogu z drugim człowiekiem, a także z Bogiem - wszystko to można dostrzec w kompozycjach artystycznych. Jednocześnie każdy artysta dąży do oryginalności we własnej realizacji idei twórczej, za pomocą różnych środków wyrazu (…).
W otwarciu wystawy uczestniczył Suren Vardanian, artysta urodzony w Kirowakanie w Armenii, od 1992 r. mieszkający w Polsce, który był studentem Ukraińskiego Instytutu Poligraficznego im. Iwana Fedorowa we Lwowie (obecnie Ukraińska Akademia Druku). Suren Vardanian przypomniał historię Ukraińskiego Instytutu Poligraficznego, uczelni, która powstała w 1930 r. w Charkowie, po II wojnie światowej w 1945 r. została przeniesiona do Lwowa. Obecnie kształci nie tylko artystów (grafików), ale także specjalistów w zakresie rynku wydawniczego, handlu książkami, poligrafii, technik informacyjnych oraz innych dziedzin gospodarki.
Suren Vardanian wspominał też okres studiów we Lwowie, wspaniałą atmosferę panującą na lwowskiej uczelni oraz niezapomnianych profesorów, którzy rzetelnie, z pasją i wielkim zaangażowaniem przygotowują studentów do dalszej pracy zawodowej i artystycznej. Jak mówił, do dziś utrzymuje kontakty z wykładowcami i studentami (kolegami z roku) z Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie, spotyka się z nimi na plenerach artystycznych organizowanych w Polsce.
Suren Vardanian jest ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży. W dorobku ma ponad 100 publikacji, w tym trylogię o Panu Kleksie Jana Brzechwy, ilustracje do książek Juliana Tuwima, Jana Sztaudyngera, Wandy Chotomskiej i innych współczesnych polskich autorów: Pawła Beręsewicza, Mariusza Niemyckiego, jak również klasyków światowej literatury: braci Grimm, Marka Twaina, książek o Sherlocku Holmesie i wielu innych. Nawiązał też współpracę z ormiańskimi wydawcami i ilustrował książki w języku ormiańskim.
Pytany podczas wernisażu o proces twórczy i sposób ilustrowania książek, odpowiadał, że przygotowanie ilustracji (grafiki) wymaga wiele wysiłku i olbrzymiej pracy. Najwięcej czasu zajmuje poznanie i szczegółowe badanie „faktów” ukazanych w tekście (np. w powieści o przygodach Tomka Sawyera), tak by powstająca ilustracja jak najwierniej odzwierciedlała realia i świat przedstawiony w książce.
W wernisażu uczestniczyli też goście z Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr hab. prof. UR Marlena Makiel-Hędrzak (pomysłodawczyni wystawy), dr hab. prof. UR Marek Pokrywka oraz dr Jan Wolski. Dr Jan Wolski podkreślił wysoki poziom prac prezentowanych na wystawie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Nawiązał też do wypowiedzi Surena Vardaniana dotyczącej ilustrowania książek. Jak mówił, warto ilustrować książki, ponieważ ilustracje (grafiki) nie tylko są artystyczną wizją ilustratora (artystyczną interpretacją tekstu), ale pomagają w zrozumieniu tekstu i zachęcają do czytania.
Na otwarciu wystawy obecni byli również: Anna Dubiel, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystki Rady Miasta Krosna, dr Tadeusz Łopatkiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie, Alojzy Cabała, historyk sztuki i konserwator zabytków z Krosna, a także poeci, artyści i podróżnicy, m.in. Aleksandra Ciepielowska-Tabisz, Krystyna Kulman, Zbigniew Osenkowski, Piotr Sobota, Tomasz Świątek.
Joanna Łach