Jak założyć blog i zacząć na nim zarabiać? Taki był temat warsztatów dla młodzieży, które odbyły się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w czwartek 16 maja br. Prowadził je Rafał Hetman – bloger i reporter, który od 2013 r. prowadzi blog CzytamRecenzuję.pl, na którym zamieszcza recenzje głównie literatury faktu i reportaży.
Odpowiadając na pytanie: dlaczego warto założyć blog? Hetman odpowiadał „żeby robić to, co się lubi i dostawać za to pieniądze”. Przekonywał młodzież, że działania w blogosferze mogą stać się niemal współczesnym cv i portfolio, którym można się pochwalić np. potencjalnym pracodawcom. Jak to jednak zrobić, by odnieść sukces? Tajemnicą jest zaangażowanie i położenie nacisku na budowanie relacji i komunikację z użytkownikami.
„Pokaż to, co masz najlepsze”, przekonywał Rafał Hetman. Młodzież natomiast chętnie dzieliła się swoimi pomysłami na blogi i vlogi – począwszy od tych o gimnastyce, trekkingu, kosmetykach przez politykę i szachy, potrawy wegetariańskie aż po swoisty „pamiętnik” o drodze licealisty do dostania się na studia prawnicze.
Zresztą, nie tylko tematy okazały się różnorodne, ale i sposób ich zaprezentowania w sieci. Oprócz, oczywiście, blogów i vlogów, którym poświęcone były warsztaty, Rafał Hetman zachęcał również do zakładania kont na Instagramie i nagrywania, coraz polpularniejszych w Polsce, podcastów.
Bloger dzielił się z uczestnikami warsztatów wieloma radami technicznymi, dotyczącymi np. montażu filmów, sprzętu do robienia zdjęć, a także własnymi doświadczeniami związanymi m.in. z promocją swojego bloga, współpracą z wydawnictwami, budowaniem społeczności wokół CzytamRecenzuję.pl. Zdradził, jakie są najlepsze godziny na publikowanie postów w mediach społecznościowych i jak sprawić, żeby osoby, których nigdy się nie poznało, traktowały blogera jako wirtualnego znajomego.
Uczestnicy warsztatów, głównie uczniowie I LO im. M. Kopernika w Krośnie i ZSP nr 5 w Krośnie, mieli okazję zaczerpnąć inspirację oraz zmotywować się do działania w sieci.
Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „A to książki właśnie” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z Programu „Partnerstwo dla Książki”.
MJ