24 czerwca 2026 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyła się promocja albumu fotograficznego Wacława Turka „Historie fotografią pisane” (2026). Spotkanie prowadził krośnieński poeta Marek Petrykowski.
Album „Historie fotografią pisane” wydany został przez krośnieńską Agencję Wydawniczo-Fotograficzną „Graffia”. Nad publikacją pracowali (obecni na spotkaniu) Tomasz Wajda (właściciel wydawnictwa) i Beata Ołpińska-Pabisz.
We wstępie do albumu Wacław Turek napisał m.in.:
Do dziś pamiętam dreszczyk emocji wywołany oczekiwaniem na to, co faktycznie udało mi się zrobić. To były lata 70. czas fotografii analogowej kiedy wcześniej liczyło się każdą klatkę a później w ciemni każdą kartkę światłoczułego papieru. Przed naciśnięciem migawki ze względów oszczędnościowych trzeba się było zastanawiać nad kadrem, światłem i postacią, którą chciało się uwiecznić. Później nastąpiła zmiana, fotografia analogowa została mocno wyparta przez fotografię cyfrową - wówczas można było robić tysiące zdjęć, nie martwiąc się, czy wyjdą, ponieważ istniała możliwość kasowania. Kiedy przeszedłem już pewien etap doświadczeń zrozumiałem, że fotografia to nie tylko wybrana klatka z jakiegoś wycinka świata, to również opowiadanie historii. Odpowiednie potraktowanie tematu, to zrozumienie prezentowanych bohaterów, zapisywanie własnego przemijania. Wszystkie zdjęcia stawały się dla mnie w jakimś sensie ważne, bo przypominały mi konkretne momenty, ludzi i etapy mojej przygody z fotografią.
Spotkanie w bibliotece uświetniły koncerty muzyczne. Przed publicznością wystąpił wokalista, kompozytor, autor tekstów i multiinstrumentalista - Tomasz Wiśniewski. Program muzyczny przygotowali także członkowie krośnieńskiej formacji Slavia Dixieland Band - Beata Oliwa (wokal) oraz Michał Golenia (pianista, aranżer i założyciel zespołu).
Wacław Turek - urodzony w 1947 roku w Krośnie - fotograf, muzyk i poeta. W latach 70. XX wieku był jednym ze współzałożycieli Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1977-1983 pracował jako fotoreporter w rzeszowskim oddziale Krajowej Agencji Wydawniczej. Współpracował również z tygodnikiem „Podkarpacie” oraz dziennikiem „Nowiny Rzeszowskie”. W latach 2001-2025 pełnił funkcję prezesa Fotoklubu działającego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W ramach tej działalności zorganizował 19 międzynarodowych plenerów fotograficznych z udziałem artystów ze Słowacji, Rumunii, Ukrainy i Węgier. Był także redaktorem miesięcznika „Croscena” wydawanego przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.W 2013 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Decyzją Komisji Kwalifikacji Zawodowych Fotoklubu RP otrzymał dyplom potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu artysty fotografa (legitymacja nr 358). Prace Wacława Turka były prezentowane na wystawach fotograficznych w Australii, Finlandii, na Litwie, Słowacji, Węgrzech oraz w Ukrainie. Za swoją działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany medalem „Za zasługi dla Krosna” oraz Nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego. W 2018 roku otrzymał Złoty Medal „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”, Złoty Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Posiada tytuł Honorowego Członka Związku Fotografów Słowacji.
![]()









