Tegoroczny Tydzień Bibliotek ph. #biblioteka Filia nr 4 KBP zainaugurowała spotkaniem z dziennikarzem i autorem książek dla dzieci Jakubem Skworzem. 9 maja spotkali się z nim czwartoklasiści i piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 10 w Krośnie. Autor zaprezentował swoją najnowszą książkę „Mania Skłodowska: wybitna uparciuszka”, a o tym, że zrobił to po mistrzowsku i zdobył sympatię młodych czytelników świadczyć może ogromne zainteresowanie i natychmiastowa chęć przeczytania prezentowanej lektury.
Dzień później, 10 maja, bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 3, by na lekcji bibliotecznej „Lajk dla biblioteki” poznać tajniki nowej strony internetowej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Rozpoczęli wirtualnym spacerem po bibliotece, by kolejno poznać jej bogatą ofertę edukacyjno - kulturalną, prześledzić relacje z aktualnych wydarzeń, zajrzeć do filii miejskich a także zerknąć do katalogu on-line i sprawdzić nowości, które biblioteka oferuje. Zapoznali się także z działalnością DKK i obejrzeli fragment spektaklu „Kot w butach” zaprezentowany przez biblioteczną grupę teatralną „Na dobry początek”. Odwiedzili również bibliotecznego Facebooka, Instagram, sprawdzili ostatni wpis na Twitterze a na YouTube obejrzeli film promujący czytanie pt. „Łączy nas książka”. Po tak bogatej prezentacji bez trudu do hasła #biblioteka dopisywali kolejne hasztagi. Podczas lekcji przyłączyli się również do ogólnopolskiej akcji „zróbcie pauzę na czytanie i pobijcie rekord” by, jak ich koledzy w szkole, sięgnąć po książkę i zatopić się na chwilę w lekturze.
13 maja grupa dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3 wzięła udział w sesji fotograficznej zatytułowanej #atelierbiblioteka4. Od rana pozowali z książkami we wnętrzach biblioteki, by w ten sposób promować książki, czytanie i bibliotekę. Niestety zła aura uniemożliwiła kontynuowanie zdjęć w plenerze. Duże zaangażowanie młodych modeli oraz fotografa przyniosło znakomity efekt w postaci interesujących zdjęć, które prezentowane będą w Filii nr 4 KBP i Bibliotece Głównej przy ul. Wojska Polskiego w czerwcu podczas XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Czytelnicy odwiedzający w tym czasie filię przy ul. Krakowskiej 124 będą mogli drogą głosowania wybrać najlepszą fotografię.
Kolejna propozycja, skierowana tym razem do ósmoklasistów, to międzyszkolny turniej pt. „Kocham Cię, Krosno”. Odbył się 14 maja i zorganizowany został na wzór programu „Kocham Cię, Polsko”. Do rywalizacji turniejowej zaproszone zostały klasy ósme z SP nr 3 i SP nr 10. Każda z obecnych klas wystawiła do rywalizacji turniejowej czteroosobową drużynę na czele z kapitanem. Turniej składał się z dziesięciu rund, a każda wymagała od zawodników nie tylko wiedzy o Krośnie, ale także spostrzegawczości, refleksu, inteligencji oraz odrobiny sprytu. Na rozgrzewkę należało odpowiedzieć na pytania o Krośnie. Następnie na starych, przedwojennych fotografiach rozpoznać krośnieńskie budynki. W kolejnych rundach skojarzyć krośnieńskiego artystę plastyka z jego dziełem a także napisać dyktando o Krośnie. Wiele kłopotów nastręczyła krośnieńska plotka. Każda runda poprzedzona była hasłami dopingującymi, przygotowanymi przez szkoły oraz refrenem piosenki „Kocham Cię, Polsko”, który uczestnicy turnieju skrzętnie zmienili na „Kocham Cię, Krosno”. Podczas turnieju wykorzystane zostały multimedia: film „Fantastyczni bohaterowie zwiedzają Krosno”, prezentacja slajdów oraz muzyka. Po wyrównanym pojedynku szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 10. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek w krośnieńskim szpitalu przeprowadzone zostały zajęcia dla dzieci niedosłyszących w ramach cyklicznych spotkań w „Bajowym kąciku”. Siedmioro podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie miało okazję posłuchać opowieści o „Robocie Robercie” Zofii Staneckiej a następnie uczyć się programowania poprzez zabawę z mówiącym robotem edukacyjnym.
Małgorzata Węgrzyn