Tydzień Bibliotek to czas, w którym biblioteki w sposób szczególny promują swoją działalności i próbują zachęcić do skorzystania z szerokiej oferty zajęć edukacyjnych, plastycznych, konkursów, warsztatów i spotkań klubowych. Zwłaszcza tych, którzy nie są stałymi czytelnikami i użytkownikami bibliotek. Tegoroczny, już szesnasty, Ogólnopolski Tydzień Bibliotek upłynął pod hasłem #biblioteka.
Filia nr 3 KBP tegoroczne święto bibliotek rozpoczęła już 8 maja o godz. 12:30 konkursem głośnego czytania. Na konkurs zaproszeni zostali uczniowie klasy II „a” SP nr 15 w Krośnie. W konkursie udział wzięło 13 dzieci, które musiały pięknie, głośno, płynnie i wyraźnie przeczytać fragmenty „Czarnej Owieczki” Jana Grabowskiego. Mistrzem głośnego czytania została Anna Ataniel. Serdeczne gratulacje! Konkurs dla drugiej grupy dzieci z tej samej klasy przeprowadzony został 15 maja, a mistrzem głośnego czytania w tej grupie został Igor Woźnica.
Dzień później, 9 maja, Filię nr 3 odwiedziły trzylatki i czterolatki z Przedszkola Językowego „Bajkowy Świat”. W trakcie kolejnego spotkania dzieci poznały przygody świnki Peppy i jej rodziny z nowej bajki „Kolorowe listy świnki Peppy”. Podczas prac plastycznych przedszkolaki wykonały piękne wiosenne tęcze, a na końcu spotkania wzięły udział w zabawach integracyjnych.
Tego samego dnia młodzież z kółka polonistycznego wzięła udział w kursie korzystania z internetowego katalogu naszej biblioteki. Po części teoretycznej przyszedł czas na konkretne zadania m.in. wyszukiwanie wg autorów, serii, haseł przedmiotowych czy w końcu rezerwowanie i zamawianie książek. Spotkanie miało na celu zachęceniu młodzieży do samodzielnego odwiedzania strony www biblioteki i częstego korzystania z katalogu on-line. W trakcie spotkania uczniowie wykonali piękne plakaty promocyjne, które mają promować działalność i zachęcać wszystkich do korzystania z usług Filii nr 3.
13 maja bibliotekarka przeprowadziła również kolejne spotkanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w Przedszkolu Miejskim nr 8. Kolejne zajęcia w cyklu „Spotkania z Panią Bajeczką” poświęcone były ekologii - po przeczytaniu najmłodszym bajki „Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami?” rozmawialiśmy o segregacji śmieci i sposobach dbania o środowisko.
W ramach Tygodnia Bibliotek przeprowadzone zostały również dwie lekcje biblioteczne pt. „Jak powstało pismo i książka?” . 10 maja w lekcji wzięły udział dzieci z grupy „Żabki” z PM nr 8 w Krośnie, a 15 maja - z grupy „Misie” z tego samego przedszkola. Przygotowana przez bibliotekarkę prezentacja pozwoliła dzieciom poznać historię powstania pierwszych hieroglifów, pisma węzełkowego i alfabetu łacińskiego. Dzieci dowiedziały się czym był papirus, pergamin i jak wyglądały i powstawały pierwsze książki. W trakcie głośnego czytania dzieci poznały historię Jerzyka - bohatera książki Rocio Bonilla „Najwyższa na świecie wieża z książek”. Przygody głównego bohatera Jerzyka pokazały dzieciom jak ważna jest wyobraźnia. W trakcie prac plastycznych przedszkolaki wykonały piękne zakładki.
Serdeczne podziękowania składam wszystkich nauczycielom, wychowawcom i dzieciom za udział we wszystkich spotkaniach. To dzięki Wam ten czas w bibliotece był wyjątkowy.
Joanna Frydrych