Choć niektórzy komplementują go, mówiąc, że przeszedł do historii, on przekonuje, że jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.
Tomasz Sekielski - dziennikarz radiowy i telewizyjny, pisarz (autor powieści „Sejf”, „Obraz kontrolny”, „Gniazdo kruka”, „Zapach suszy”, „Smak suszy”), laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich, m.in. Wiktorów i Telekamer, był w środę 29 maja br. gościem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Podczas spotkania autorskiego, prowadzonego przez dr Zofię Bartecką-Prorok, wielbiciele twórczości Sekielskiego mieli okazję dowiedzieć się, co skłoniło go do napisania pierwszej powieści („Sejf”, 2012), oraz dlaczego zdecydował się na napisanie jej kontynuacji. Jak sam mówił, zrobił to, bo był przekonany, że „każdy jest w stanie napisać jedną książkę, ale nie każdy jest w stanie napisać kolejne” i chciał się przekonać, czy należy do tej drugiej grupy. Zdradził też, że pisząc kolejną powieść „wchodzi w nią przez absolutne zanurzenie”, nie potrafi pracować zgodnie z grafikiem. A przy tym podczas pisania korzysta ze swoich doświadczeń dziennikarskich. Dokumentuje i sprawdza, bez względu na to, czy chodzi o menu restauracji sprzed dziesięciu lat, czy pojemność ciężarówki, która pojawia się w powieści.
Tomasz Sekielski, nawiązując do doświadczeń z pracy w zawodzie dziennikarza, podzielił się swoim zdaniem o polskich mediach. Zaznaczył, zwracając się do uczestników spotkania, że jest głęboko przekonany o tym, że to właśnie widzowie mają największy wpływ na to, co jest transmitowane w stacjach telewizyjnych czy radiowych. A pilot do telewizora, którym można zmienić kanał, to potężne narzędzie wpływu.
Zresztą, poczucie wpływu i sprawczości to coś, co Tomasz Sekielski chciałby zaszczepić w zwykłych ludziach, którzy myślą, że z ich zdaniem nikt się nie liczy. To dlatego zdecydował się nakręcić film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu” (2019), poruszający problem pedofilii w polskim Kościele katolickim. I to właśnie dyskusji skupionej wokół filmu poświęcona była druga część spotkania. „To nie jest atak na Kościół, to nie jest atak na wiarę. […] Ten film jest o ludziach skrzywdzonych, którzy przerwali zmowę milczenia”, mówił Sekielski i dodawał, że Kościół powinien jak najszybciej rozliczyć się z zarzutów popełniania i tuszowania przestępstw – dla dobra księży i wiernych.
Tomasz Sekielski i dyskutujący z nim uczestnicy spotkania podkreślali, jakim problemem jest właśnie zmowa milczenia. Autor zwrócił się więc do wszystkich przekonując, że odpowiedź na pytanie: co my możemy zrobić? jest prosta: „Nie odwracać głowy. Patrzeć. Reagować.”
Dyskusje z Sekielskim trwały jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej części spotkania, podczas podpisywania książek i robienia pamiątkowych zdjęć.
Spotkanie z Tomaszem Sekielskim odbyło się w ramach projektu „A to książki właśnie!”, realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
Patron medialny projektu – portal Krosno24.pl transmitował spotkanie na żywo na swojej stronie internetowej.
MJ