Aby poznać tradycje i dawne obrzędy, nauczyć się ludowych przyśpiewek i zabaw wystarczyło przyjść do Filii nr 4 KBP przy ul. Krakowskiej 124. To tu podczas wtorkowych wakacyjnych spotkań najmłodsi mogli poznać różnorodność i bogactwo polskiego folkloru a ich przewodnikiem były jak zawsze książki. Tym razem sięgnęliśmy po pięknie ilustrowane „Cuda wianki” i „Cuda niewidy” Marianny Oklejak, „Etnogadki” Moniki Michaluk, Witolda Przewoźnego i Michała Stachowiaka oraz „Gry i zabawy z dawnych lat” Katarzyny Piętki. Ludowych elementów szukaliśmy także w filmach animowanych.
Podczas folkowych wtorków nie zabrakło ciekawych zabaw ruchowych, działań plastycznych i spotkań z muzyką i tańcem. Zaprojektowaliśmy kuchenną makatkę, zrobiliśmy masło w prawdziwej maśniczce, dowiedzieliśmy się co to jest rajbaczka, przetak i cep oraz do czego służyły na polskiej wsi. Cekinami i góralskimi wzorami ozdabialiśmy ludowe gorsety, stworzyliśmy ceramiczne wazony, mieliśmy okazję poznać zioła z polskich łąk i ich zastosowanie oraz własnoręcznie wykonać zielnik.
Dziewczynki wykonywały wianki z papierowych kwiatów ozdobione spadającymi na plecy kolorowymi wstążkami oraz korale z barwionego makaronu a chłopcy - ludowe pasy charakterystyczne dla stroju góralskiego i krakowskiego. Mieliśmy okazję założyć na siebie oryginalne ludowe stroje. Tak przystrojeni zatańczyliśmy pośród regałów bibliotecznych poloneza i krakowiaka. Świetną zabawę i wiele radości dostarczyła nam samodzielnie wykonana fotobudka ze strojami ludowymi, a także przygotowana inscenizacja „Bajki o kotku i kogutku”, którą obejrzeli rodzice.
Przypomnieliśmy sobie zabawy, które dawniej dla wiejskich dzieci były jedyną rozrywką: „Chodzi lisek koło drogi”, „Król Lul”, „Moja Ulijanko”, „Ciuciubabka” czy „Baba-Jaga patrzy”. Pozwoliły one ćwiczyć refleks i zręczność, rozwijać wyobraźnię oraz współdziałać w grupie. Nie zabrakło również zabaw językowych, kalamburów, wykreślanek i krzyżówek.
Na zakończenie wakacyjnych spotkań zorganizowany został turniej podsumowujący zdobytą wiedzę i umiejętności. Rywalizacja dostarczyła nam wiele emocji, śmiechu i dobrej zabawy.
Prace dzieci wykonane podczas zajęć wakacyjnych stworzyły unikatową dekorację, która zachwycała odwiedzających nas czytelników. Wspólnymi siłami udało nam się zgromadzić wiele oryginalnych przedmiotów, które dziś trudno znaleźć we współczesnych gospodarstwach domowych. Nierzadko przywoływały one wspomnienia i budziły sentyment u starszych czytelników odwiedzających bibliotekę.
Wakacyjne zajęcia pomogły wzbogacić wiedzę i słownictwo dzieci dotyczące kultury ludowej, co z pewnością przyda się niebawem na zajęciach w szkole.
M. Król, A. Rybicka