3 października o godz. 17.00 w Czytelni Głównej KBP rozpocznie się spotkanie z Witoldem Szabłowskim - reporterem, dziennikarzem, prozaikiem.
Przed spotkaniem laureatom konkursu na recenzję powieści współczesnej: "To czytam..." wręczone zostaną nagrody.
Witold Szabłowski - reporter „Gazety Wyborczej″ i „Dużego Formatu″, laureat wielu prestiżowych nagród. Studiował politologię w Warszawie i Stambule. Przejechał całą Turcję jako stażysta telewizji CNN Türk. W Polsce pracę dziennikarza zaczynał w TVN 24. Za swoje reportaże otrzymał kilka ważnych nagród dziennikarskich, w tym Melchiora 2007 za "nawiązanie do najlepszej szkoły reportażu - ukazanie nieznanego oblicza Turcji, rzetelną dokumentację, oszczędny, ale obrazowy język". Reporter odebrał także wyróżnienie Amnesty International i Nagrodę im. Anny Lindh dla dziennikarzy zajmujących się problemami Bliskiego Wschodu i regionu Morza Śródziemnomorskiego. W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego za reportaż Dziś przypłyną tu dwa trupy. Trzy lata później otrzymał nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za materiał Dom pełen Ukraińców, nawiązujący do pacyfikacji Kisielina na Wołyniu w lipcu 1943 r. i opisujący powojenne losy Ukraińców, którzy wówczas ratowali Polaków. Za książkę Zabójca z miasta moreli otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak, a także nominacje do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody Literackiej „Nike”. Angielski przekład otrzymał nagrodę brytyjskiego PEN-Clubu, a „World Literature Today” uznało książkę za jedną z najważniejszych przetłumaczonych w minionym roku na język angielski. W 2015 książka ukazała się po rosyjsku i niemiecku. W tym roku otrzymał nominację do The Edward Stanford Travel Writing Awards (2019) za Tańczące niedźwiedzie.
We wrześniu 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka Jak nakarmić dyktatora? - reportaż na temat kucharzy, którzy gotowali dla największych tyranów XX i XXI wieku. Przejechał cztery kontynenty i odbył wielogodzinne rozmowy, by ją napisać. Jej bohaterami są dwaj kucharze Fidela Castro, kucharka Pol Pota, kucharze Saddama Husajna, Envera Hodży i Idiego Amina po raz pierwszy opowiadają swoją historię po dekadach milczenia.