To między innymi to pytanie, skłoniło Witolda Szabłowskiego do napisania książki „Jak nakarmić dyktatora?”, której premiera miała miejsce pod koniec września tego roku.
Zarówno o kulisach powstania tych fascynujących historii, pokazujących największych dyktatorów XX wieku od kuchni, z perspektywy osób, które dla nich gotowały, ale także o wcześniejszych reportażach Witolda Szabłowskiego, można było usłyszeć na spotkaniu autorskim w Czytelni Głównej KBP 3 października br. Spotkanie prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok.
Witold Szabłowski to jeden z najbardziej cenionych polskich reportażystów. Pracę reportera zaczynał w „Gazecie Wyborczej”. W 2010 roku wydał książkę pt. „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji”, która w 2018 r. ukazała się pt. „Merhaba” i jest uzupełniona o subiektywny słownik polsko-turecki Autora. W 2016 roku do czytelników trafiają reportaże pt. „Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji”, a dwa lata później „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”.
Za swoje reportaże otrzymał kilka ważnych nagród dziennikarskich, w tym Melchiora 2007 za "nawiązanie do najlepszej szkoły reportażu - ukazanie nieznanego oblicza Turcji, rzetelną dokumentację, oszczędny, ale obrazowy język". Reporter odebrał także wyróżnienie Amnesty International i Nagrodę im. Anny Lindh dla dziennikarzy zajmujących się problemami Bliskiego Wschodu i regionu Morza Śródziemnomorskiego. W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego za reportaż „Dziś przypłyną tu dwa trupy”. Trzy lata później otrzymał nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za materiał „Dom pełen Ukraińców”. Za książkę „Zabójca z miasta moreli” otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak, a także nominacje do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody Literackiej „Nike”.
Najnowsza książka „Jak nakarmić dyktatora?” to efekt czteroletniej pracy W. Szabłowskiego.
Reporter przejechał cztery kontynenty i odbył wielogodzinne rozmowy - z kucharzami Fidela Castro, kucharką Pol Pota, kucharzem Saddama Husajna, Envera Hodży i Idiego Amina - którzy po raz pierwszy opowiadają swoją historię po dekadach milczenia.
Efekt: do czytelnika trafiły fascynujące historie, od których nie można się oderwać. Ale to zasługa przede wszystkim Autora, który pisze i mówi o tym w sposób, który zachęci do sięgnięcia po reportaż każdego. Mogli się o tym przekonać uczestnicy spotkania w krośnieńskiej bibliotece.
W. Szabłowski wspominał m.in. kucharkę dyktatora Kambodży Pol Pota, która do tej pory jest w nim zakochana i wierzy, że to nie on był tym złym; ale także kucharza Envera Hodży, który wyszedł z założenia, że „kucharz musi być jak matka” i taką rolę gotując próbował spełniać.
Na zakończenie spotkania W. Szabłowski wręczył nagrody laureatom konkursu na recenzję powieści współczesnej pt. „To czytam! – Twoja opinia, Twój wybór”.
Nagrody otrzymali: w grupie wiekowej uczniowie kl. VII-VIII szkoły podstawowej - Zuzanna Kalicińska – uczennica SP w Krościenku Wyżnym; Nikola Kochanowicz – uczennica SP nr 14 w Krośnie oraz Gracjan Rybicki – uczeń SP nr 15 w Krośnie. W grupie uczniowie szkół ponadpodstawowych: Natalia Kasperkowicz, Aleksandra Krzanowska, Angelika Łoza, Justyna Winiarska – uczennice I LO w Krośnie oraz Łukasz Lisik i Jagoda Rymar – uczniowie II LO w Krośnie; natomiast w kategorii osoby dorosłe 19+ Marzena Liput.
Nagrodzone prace można przeczytać na blogu: To Czytam! https://oksiazkachwsieci.blogspot.com/
Spotkanie i konkurs odbyły się w ramach projektu „A to książki właśnie!” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
Monika Machowicz