Filia nr 4 KBP włączyła się w ogólnopolską kampanię pisania życzeń świątecznych na tradycyjnych kartkach i zaprosiła do tego uczniów klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie z wychowawczynią Elżbietą Kustroń.
12 grudnia br. na przedświątecznym spotkaniu w bibliotece dzieci wysłuchały wzruszającej historii o samotnej starszej kobiecie, która Wigilię spędza w pustym domu. Książka obrazkowa I. Desjardins „Wigilia Małgorzaty”, opowiadająca o samotności ludzi starszych, ich lęku przed śmiercią i nieustannymi zagrożeniami życia, to dobra lektura, by przed zbliżającymi się świętami porozmawiać o relacjach rodzinnych, osobach samotnych a także o wigilijnym stole i tradycjach bożonarodzeniowych. Przygotowane na slajdach historie obrazkowe bohaterki książki, pokazały dzieciom różne oblicza samotności i uzmysłowiły, że być może ktoś wokół nas potrzebuje pomocy, towarzystwa drugiego człowieka, a czasem tylko krótkiej rozmowy czy złożenia prostych życzeń.
Czytana lektura była więc dobrym wprowadzeniem do drugiej części spotkania, które miało na celu przekonanie dzieci do idei przesyłania życzeń na kartkach pocztowych a nie za pomocą sms-ów. Jak się okazało żaden z obecnych trzecioklasistów nie napisał i nie wysłał jeszcze nigdy świątecznej kartki pocztowej. Dlatego z zainteresowaniem obejrzeli zgromadzone w bibliotece pocztówki i krok po kroku poznali zasady redagowania życzeń i adresowania. A adresatami byli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie, którzy od lat odwiedzają naszą bibliotekę, uczestnicząc w cyklicznych spotkaniach „Przystanek biblioteka”. Dla dzieci nie były to osoby anonimowe. Poznały je na prezentowanych zdjęciach a następnie wylosowały osobę, do której napisały i wysłały świąteczne życzenia.
Dla dzieci była to lekcja, jak w prosty sposób sprawić osobom samotnym i chorym niespodziankę i radość, jak zadbać o dobre relacje z ludźmi, ucząca życzliwości i bezinteresowności w tym zabieganym, współczesnym świecie.
Małgorzata Węgrzyn