Dlaczego warto? Jaką platformę wybrać? Co trzeba umieć, żeby zacząć kręcić filmy? Między innymi na te pytania podczas szkolenia online pt. “Tworzenie filmów na potrzeby internetu - YouTube, Facebook, Instagram” odpowiedział Rafał Hetman - dziennikarz, autor bloga o literaturze faktu CzytamRecenzuje.pl oraz inicjator wielu akcji promujących czytelnictwo. W webinarium - 27 maja - wzięli udział bibliotekarze Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek gminnych z powiatu krośnieńskiego.
Rafał Hetman przekonywał ich, że film - zamieszczony w serwisie YouTube, na Facebooku albo w formie stories na Instagramie - to doskonały sposób na pozyskanie odbiorców dla treści promujących biblioteki i czytelnictwo, zamieszczanych w sieci. Filmy są formą komunikacji dającej wrażenie bezpośredniego kontaktu, angażującej, dłużej utrzymującej uwagę odbiorców a przy tym są bardziej “widzialne” w mediach społecznościowych w porównaniu z tekstem czy zdjęciem.
Aby przygotowywane przez bibliotekarzy i publikowane w sieci treści spełniły swoje zadanie niekoniecznie trzeba posiąść skomplikowaną wiedzę - wystarczy znajomość kilku programów pomocnych w montowaniu filmów. Również wymagania sprzętowe nie są zbyt wysokie - najczęściej wystarczy smartfon, dobrze oświetlone naturalnym światłem miejsce, najlepiej w otoczeniu książek, które - jak się okazuje - świetnie wytłumiają dźwięk i możemy zacząć swoją przygodę z tworzeniem filmów.
Bibliotekarze biorący udział w webinarium dowiedzieli się również, jak w praktyce wygląda wycinanie i montowanie fragmentów filmu, dodawanie ich na kanale w serwisie YouTube, a także mieli okazję zadać szereg pytań, na które Rafał Hetman wyczerpująco odpowiedział.
Oprócz pytań o kwestie techniczne padały również te o częstotliwość publikowania treści, długość filmów, oraz np. optymalne godziny publikowania, które sprawią, że biblioteczny kanał na YouTube będzie przyciągał większą grupę odbiorców.
Podczas szkolenia Rafał Hetman bazował nie tylko na wiedzy, ale odwoływał się do swoich doświadczeń, a ponieważ przygodę z blogowaniem, vlogowaniem i mediami społecznościowymi zaczął w 2013 roku - ma ich sporo. Dzięki temu webinarium o tworzeniu filmów na potrzeby internetu było idealnie wyważonym połączeniem wiedzy teoretycznej i praktycznej.
Szkolenie online zorganizowane zostało w ramach zadania “W sieci BIBLIOTEKI!” dofinansowanego ze środków z programu “Partnerstwo dla Książki 2020” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MJ