Hrabia Drakula, doktor Jekyll i pan Hyde, Wiktor Frankenstein to postaci, które są obecne w popkulturze niemal od zawsze. A jednak mało kto zna ich historię, powszechnie uważa się na przykład, że Frankenstein to monstrum… Tymczasem poznanie tych i innych opowieści, składających się na kanon literatury grozy nie tylko pozwoli poszerzyć wiedzę o literaturze, ale i przyciągnąć do bibliotek młodych ludzi.
Jak tego dokonać? O grozie i fantasy jako sposobie na młodych czytelników podczas szkolenia online, które zorganizowane zostało przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną 9 czerwca br., mówił Adam Flamma - trener w firmie GoodBooks, wykładowca w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, specjalizujący się w grach wideo, popkulturze i literaturze popularnej, autor książki “Wiedźmin. Historia fenomenu”.
W swoim wykładzie Adam Flamma, wychodząc od definicji strachu i lęku, przekonywał, że ludzie od zawsze bali się tego, czego nie znali, a na ich skłonności do odczuwania lęku opierały się m.in. systemy religijne. Skoro więc lęk obecny jest w historii ludzkości od zawsze, również motywy znane dzisiaj z horrorów, pojawiają się już w mitach i baśniach, średniowiecznych misteriach, renesansowych przedstawieniach teatralnych.
Zombie, wampiry, duchy, nawiedzone domy, zjawiska paranormalne działają na wyobraźnię i doskonale się “sprzedają”. Działania bibliotekarzy, oparte na literaturze grozy, filmach i serialach, grach, mogą przyciągnąć do bibliotek nowych czytelników i użytkowników będących miłośnikami gatunku. Począwszy od odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni w bibliotece wydzielonej dla horrorów, poprzez organizowanie różnorodnych eventów, przeglądów literatury, warsztatów plastycznych, wspólnego oglądania ekranizacji książek, grania w gry (video, rpg, planszówki), zrzeszania młodzieży w klubach fantastyków, biblioteki stają się miejscami, które zrywają ze stereotypem “wypożyczalni książek”. Tworzą przestrzeń dla rozwijania pasji i zainteresowań i dzielenia się nimi z innymi zainteresowanymi fantastyką i horrorem.
Bibliotekarz, jako organizator tego procesu, musi na bieżąco śledzić ofertę polskich wydawnictw oferujących literaturę grozy i fantasy (Adam Flamma szczególnie polecał ofertę wydawnictwa Vesper, C&T, Phantom Books), nagrody literackie (m.in. World Fantasy Award, Bram Stoker Award, polskie Nagroda im. J.A. Zajdla czy Nagroda im. J. Żuławskiego), ale przede wszystkim zbudować kanon literatury grozy.
Adam Flamma obszernie przedstawił autorów i książki, które każdy miłośnik horrorów znać powinien. Te znane, jak wspomniane “Drakula” B. Stockera” i “Frankenstein albo współczesny Prometeusz” M. Shelley, i trochę już zapomniane, jak “Mnich” M.G. Lewisa i “Upiór opery” G. Leroux. Te starsze, jak “Tajemnice zamku Udolpho” A. Radcliffe i “Opowieści niesamowite” i nowsze - twórczość H.P. Lovecrafta, “Psychoza” R. Blocha, “Dziecko Rosemary” I. Levine’a, cykl wampiryczny A. Rice czy książki S. Kinga. Te “czyste” gatunkowo i łączące w sobie elementy powieści psychologicznej czy romansu (jak chociażby popularny “Zmierzch”).
Wszystkie one są doskonałym pretekstem do zbudowania społeczności zainteresowanej konkretnym gatunkiem literackim i utożsamiającej się z biblioteką - miejscem doświadczeń czytelniczych i kulturowych.
Szkolenie zorganizowane dla bibliotekarzy Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek gminnych powiatu krośnieńskiego, zostało zorganizowane w ramach zadania “W sieci BIBLIOTEKI!” dofinansowanego ze środków z programu “Partnerstwo dla Książki 2020” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Szkolenie dla bibliotekarzy zostało zrealizowane przez Good Books - innowacje w kulturze i edukacji"
(MJ)