Aplikacje, wirtualne wystawy, gogle do rozszerzonej rzeczywistości - czy mogą pomagać w codziennej pracy bibliotekarza czy wręcz przeciwnie - są dla niego zagrożeniem? Jak stworzyć udany związek nowych technologii z książką i czy w ogóle to możliwe?
Na każde z tych pytań odpowiedź brzmi “oczywiście, że tak”, o czym przekonywał bibliotekarzy na szkoleniu ph. “Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w bibliotece” 1 września br. Karol Baranowski. Bibliotekarz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie oraz Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, członek Sieci Labib, specjalista od gier miejskich i nowych technologii, autor bloga Charlie the Librarian.
Pracownicy Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek powiatu krośnieńskiego podczas warsztatów mieli okazję nie tylko obejrzeć różne typy gogli VR, ale i rozmaite reakcje osób na wirtualną rzeczywistość, która może nas przenieść w środek horroru, umożliwić skok ze spadochronem bez wstawania z kanapy albo nauczyć prowadzić samochód. Prezentowane podczas szkolenia urządzenia i aplikacje (m.in. Merge Cube, ArtSelfie, Spacecraft 3D, Draw Your Game, Kahoot, Quiver) zachwyciły bibliotekarzy, na pewno więc mogą zachwycić dzieci i młodzież przychodzącą do bibliotek. Lekcje biblioteczne podczas których można na przykład obejrzeć wynalazki Leonarda da Vinci, stworzyć własne kody QR, albo sprawdzić zdobytą wiedzę rywalizując w rozwiązywaniu quizu Kahoot to doskonała alternatywa dla tradycyjnych wykładów bądź prezentacji. Biblioteki mogą też oferować czytelnikom książki z rozszerzoną rzeczywistością.
Pomysłów na wykorzystanie nowych technologii i rozszerzonej rzeczywistości w codziennej bibliotekarskiej pracy jest mnóstwo, a dzięki wiedzy Karola Baranowskiego, którą podzielił się z uczestnikami warsztatów, bibliotekarze z Krosna i regionu znają mnóstwo narzędzi umożliwiających przygotowanie multimedialnych zajęć w bibliotece.
Szkolenie zrealizowane zostało w ramach projektu “W sieci biblioteki” dofinansowanego z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.