Co biblioteki publiczne mogą zaoferować czytelnikom 60+? Czy jedynie uczestnictwo w kursach komputerowych, dyskusyjnych klubach książki albo kołach zainteresowań? A może nowe znajomości, wymianę międzypokoleniową czy wreszcie receptę na długie i satysfakcjonujące życie?
Możliwości jakie otwierają się przed bibliotekarzami przygotowującymi ofertę zajęć dla seniorów są w zasadzie nieograniczone. Przekonywała o tym dr Wanda Matras-Mastalerz - adiunkt w Katedrze Zarządzania Informacją na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, specjalizująca się m.in. w biblioterapii. Szkolenie pn. „Senior w bibliotece - od pomysłu do działania” dla bibliotekarzy z Krosna i powiatu krośnieńskiego odbyło się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej 8 września br.
Bogata wiedza teoretyczna i praktyczna, którą dr Wanda Matras-Mastalerz dzieliła się z uczestniczącymi w szkoleniu bibliotekarzami pozwoliła na dokładniejsze przyjrzenie się problemom, z jakimi muszą mierzyć się seniorzy - są to na przykład kłopoty z pamięcią, poczucie osamotnienia, brak zrozumienia ze strony bliskich ale i przekonanie o zmarnowanych szansach. Biblioteka może więc stać się miejscem, w którym czytelnicy w wieku senioralnym będą mieli szansę na poprawienie swojej pamięci, zbudowanie sieci kontaktów z osobami w podobnym wieku bądź z młodzieżą (zajęcia bazujące na założeniach transmisji międzypokoleniowej), wreszcie poznanie sposobów na poprawienie jakości swojego życia. A wszystko to za sprawą książek, o których dr Wanda Matras-Mastalerz opowiadała, wskazując konkretne wartościowe tytuły, m.in. „Niebieskie strefy” D. Buettnera, „Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje” E. Goldberga, książki Ewy Woydyłło. Prowadząca wskazywała również na cenne tytuły literatury dziecięcej (np. „Wypożyczalnia Babć” M. Marjańskiej-Czernik, „Listy do A.” A. Sakowicz, „Lato Stiny” L. Anderson), które podejmują temat kontaktów dzieci z seniorami i ze względu na swoją metaforyczność mogą być wykorzystywane na zajęciach z obiema tymi grupami wiekowymi.
Oprócz literatury teoretycznej bibliotekarze poznali również szereg książek zawierających ćwiczenia praktyczne wspomagające pracę mózgu, wzmacniające funkcje prawej i lewej półkuli, pamięć.
Dr Wanda Matras-Mastalerz swój pasjonujący wykład przeplatała ćwiczeniami praktycznymi oraz dzieliła się pomysłami na konkretne działania, opowiadając o projektach „Szkoła Aktywnego Seniora” czy „Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru” realizowanych w Krakowie. Bibliotekarze biorący udział w szkoleniu zdobyli więc nie tylko wiedzę teoretyczną ale i poznali sposoby wykorzystania jej w konkretnych działaniach.
Szkolenie odbyło się w ramach realizowanego przez KBP projektu „W sieci BIBLIOTEKI” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu „Partnerstwo dla książki”.
(MJ)