Zapraszamy na spotkanie online z Joanną Olech – 29 września br. /Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania/ – godz. 10.00 – spotkanie transmitowane na: www.facebook.com/KBPKrosno; www.kbp.krosno.pl
Spotkanie poprowadzi Barbara Gawryluk.
Joanna Olech - ukończyła studia z zakresu grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży, zajmuje się krytyką literacką, pisze artykuły poświęcone literaturze dziecięcej, które ukazywały się m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach”, „Gazecie Wyborczej”. Od 2007 r. zasiada w Polskiej Sekcji IBBY, jest również współautorką podręczników do języka polskiego oraz ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Swoją pierwszą powieść opublikowała w 1993 r. w „Świecie Młodych”. Była to „Dynastia Miziołków”, która wówczas ukazywała się w odcinkach a dwa lata później za tę powieść otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. W 1996 r. „Dynastia Miziołków” zostaje uznana za Dziecięcy Bestseller Roku. „Czerwony Kapturek” z serii „Niebaśnie” autorstwa Joanny Olech otrzymał wyróżnienie na Najpiękniejszą Książkę Roku 2005 oraz honorowe wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2005 przyznane prze Polska Sekcję IBBY.
Po tak udanym literackim debiucie ukazują się kolejne książki, w większości ilustrowane przez autorkę: „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Tarantula, Klops i Herkules”, Poppintrokowie: opowiadania z magią i dreszczem”, „Mali bohaterowie”, „Porwanie. Szkoła detektywów Emila Wykopka”, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, „Egaliterra”,, „Kto ty jesteś?”. Trzy ostatnie książki to przykład doskonałej współpracy Joanny Olech z grafikiem Edwardem Bąkiem.
Barbara Gawryluk - absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tłumaczka, dziennikarka radiowa, prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci w radiu Kraków. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Autorka wielu książek dla dzieci, m.in. „Dżok. Legenda o psiej wierności” wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC, „Zuzanka z pistacjowego domu” (Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego), „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza” (nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego).
PREMIERA: 29 września 2020 r. – godz. 10.00 – www.facebook.com/KBPKrosno ; www.kbp.krosno.pl
Spotkanie realizowane w ramach projektu „Wirtualne biblioinspiracje – od czytania do działania” z Programu „Kultura w sieci” – dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury.