25 września br. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z Krosna i powiatu krośnieńskiego „Zrób sobie opowieść - druk 3D w promocji czytania”. Prowadził je Łukasz Bis - prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, asystent w Zakładzie Grafiki Komputerowej rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, trener GoodBooks.
Łukasz Bis w części teoretycznej szkolenia opowiedział bibliotekarzom o historii druku 3D, która zaczyna się już w 1979 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu technologia ta nieustannie się rozwija, a modele drukarek są nie tylko coraz tańsze, ale i coraz łatwiejsze w obsłudze. Bez problemu mogą poradzić sobie z nią bibliotekarze, choć w wielu przypadkach traktują druk 3D z nieufnością. Niepotrzebnie, jak przekonywał Łukasz Bis, tłumacząc, że „każde rozwiązanie innowacyjne ma sens”.
I choć wciąż druk 3D ma największe zastosowanie w prototypowaniu, medycynie, mechanice czy budownictwie, również biblioteki mogą skorzystać z możliwości, jakie daje nowoczesna technologia.
Znając etapy powstawania gotowego trójwymiarowego wydruku (modelowanie, konwersja na warstwy, druk, postprodukcja), bibliotekarze mogą opracować plan zajęć praktycznie dla każdej grupy wiekowej, bazując np. na projektowaniu wydruku, czy samym procesie drukowania albo wykańczania gotowego wydruku. Mogą korzystać z gotowych, dostępnych w sieci materiałów albo postawić na kreatywność i na przykład zaproponować dzieciom zaprojektowanie wydruku.
Oczywiście wydruki mogą wiązać się z literaturą, ciekawą propozycją jest również projektowanie i drukowanie ekslibrisów.
I wcale nie trzeba do tego wykorzystywać dość drogich i bardziej skomplikowanych w obsłudze drukarek. Na zajęciach w bibliotece świetnie sprawdzają się na przykład długopisy 3D.
Bibliotekarze biorący udział w szkoleniu mieli okazję przekonać się, podczas części warsztatowej, jak bardzo angażująca jest „zabawa” tymi długopisami, począwszy od zaprojektowania aż po wykonanie własnego wydruku - płaskiego bądź przestrzennego.
Szkolenie zostało przeprowadzone przez trenera z Good Books - szkolenia dla bibliotekarzy: https://goodbooks.pl/szkolenia-i-warsztaty-dla-bibliotekarzy/
Szkolenie odbyło się w ramach realizowanego przez KBP projektu „W sieci BIBLIOTEKI” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu „Partnerstwo dla książki” z Funduszu Promocji Kultury.