Żeby zainteresować dzieciaki wcale nie trzeba mieć smartfonów czy tabletów, tak samo jak żeby komponować melodie wcale nie trzeba znać nut. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak jest prawdą, o czym na własnej skórze przekonali się bibliotekarze z Krosna i powiatu krośnieńskiego, biorący udział w szkoleniu „Bum bum rurki w kreatywnej pracy z dziećmi w bibliotece” 16 października 2020 r. Prowadził je Sławomir Waśniewski - trener kreatywności i innowacyjności, animator działań twórczych, arteterapeuta.
Głównymi „bohaterkami” warsztatów były bum bum rurki - rodzaj zabawki edukacyjnej, która jednocześnie jest innowacyjnym instrumentem muzycznym. Ale wykorzystywanie bum bum rurek do tworzenia melodii bądź nauki podstaw zapisu nutowego to zaledwie jedno z wielu możliwych zastosowań tych kolorowych rurek wydających określone tony.
Sławomir Waśniewski, nawiązując do swojego niezwykle bogatego doświadczenia z pracy z dziećmi, przekonywał bibliotekarzy, że bum bum rurki mogą też z powodzeniem być wprowadzane m.in. jako element zajęć teatralnych, akompaniament przy przedstawieniach teatrzyku kamishibai, rekwizyt służący ćwiczeniom skalowania ruchu. Ale, co podkreślał prowadzący, kiedy już zaczniemy myśleć kreatywnie o bum bum rurkach, ważne, byśmy się na nich nie zatrzymywali. Każdy pomysł na zajęcia z dziećmi, który wpadnie nam do głowy, a który jest inny od tradycyjnych prac plastycznych, jest dobry. A przede wszystkim każdy może wspomóc rozwój dziecka - motoryczny, poznawczy, emocjonalny, społeczny, twórczy, muzyczny.
Sławomir Waśniewski zapewnił każdemu z uczestników szkolenia materiały teoretyczne, ale zdecydowanie największą korzyść przyniosła możliwość przećwiczenia teorii w praktyce w szeregu działań - zabaw z bum bum rurkami. Już na etapie ćwiczeń bibliotekarze zaczęli tworzyć scenariusze zajęć, w których mogliby wykorzystać bum bum rurki, wprowadzając do edukacji czytelniczej dzieci nowatorskie rekwizyty. Zresztą bum bum rurki mogą być podstawą ciekawej oferty zajęć skierowanej nie tylko do dzieci, ale również do seniorów, zwłaszcza tych borykających się z demencją, ograniczeniami ruchowymi itp. Zabawa w tworzenie muzyki pozwala na stymulację naprzemiennej pracy półkul mózgowych i tym samym poprawia ogólną kondycję mózgu, co jest niezwykle ważne w przypadku bibliotecznych zajęć dla seniorów.
Bum bum rurki to wreszcie, oprócz wielu korzyści edukacyjnych, również świetne narzędzie pozwalające dobrze się bawić. Dlatego paleta ich zastosowań jest niezwykle bogata.
Szkolenie „Bum bum rurki w kreatywnej pracy z dziećmi w bibliotece”, zorganizowane zostało przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „W sieci BIBLIOTEKI” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu „Partnerstwo dla książki” z Funduszu Promocji Kultury.